Shutterstock
Investorid võivad aktsiaturgudel esimese kvartaliga igati rahule jääda, olgu selle taga hoogsam majandusaktiivsus või Trumpi administratsioonile seatud kõrged ootused. S&P 500 indeks lõpetas kolmekuulise perioodi 5,5% kõrgemal, mis on kuues järjestikune positiivse tootlusega kvartal ning rõõmustamiseks oli põhjust ka mujal maailmas, kui MSCI World indeks kerkis eelmise aasta lõpu tasemega võrreldes dollarites 5,9%.
Ajalooliselt on soodsad tuuled jätkunud ka teise kvartali alguses. 1928.a alates on aprill olnud S&P 500 indeksi jaoks 63% juhtudest positiivne, saavutades keskmiselt 1,3% tootluse, mis jääb alla vaid detsembrile ja juulile. Kui vaadata viimast 20a, tõuseb aprill S&P 500 indeksi keskmise tootluse poolest esikohale (2,0%) ning sama võib väita ka Euroopas Stoxx 600 indeksi ja MSCi World indeksi kohta.
S&P 500 kuised tootlused (kõige ülemisel real viimase 20a keskmine)
Allikas: Bloomberg
Kuid kalendri pööramine ei tähenda, et siiani õhus olnud riskid oleks kuhugi kadunud. Kuigi ettevõtete ja tarbijate küsitlused viitavad mitmel pool maailmas majanduskasvu märkimisväärsele kiirenemisele, pole analüütikud ja keskpangad sellega veel kaasa läinud. Ühendriikides näiteks viitab Föderaalreservi Atlanta haru koostatud SKP mudel esimeses kvartalis 0,9% majanduskasvule, mis oleks viimase aasta nõrgim. Ja olgugi et Ühendriikide keskpank kergitas märtsis intressimäära ning plaanib tänavu seda teha veel kahel korral, siis käesoleva aasta SKP prognoos jäeti detsembri ootusega võrreldes samaks, hinnates kasvu väljavaateks vaid 2,1%.
Käes võib olla juba aprillikuu, kuid reaalsetest majandusnäitajatest hakkab pilt kokku saama alles jaanuari ja veebruari kohta. Sestap on kuu teisest poolest abiks ettevõtted, kelle esimese kvartali tulemuste ja kommentaaride läbi saavad investorid paremat aimu lõppnõudlusest ning lähikvartalite väljavaatest. Analüütikud loodavad esimeses kvartalis näha S&P 500 firmade 7,2% müügitulu kasvu juures aktsiakasumi 9,1% suurenemist võrreldes mullu sama ajaga. Kuigi neidki prognoose on aasta algusest kärbitud, märgiks see siiski kiireimat kasumikasvu alates 2011.a.
Samuti algavad aprillis Prantsusmaa presidendivalimised (23. aprillil). Viimaste küsitluste kohaselt tõotab esimesest ringist 25% häälte saagiga väljuda Marine Le Pen, kellele järgnevad Emmanuel Macron (24%) ning Francois Fillon (19%). 7. mail toimuvas teises voorus viitavad küsitlused rahva koondumisele peavoolu kandidaadi taha, kui Macron võidaks edasipääsemisel Le Peni 63%/37% ning Fillon oleks Le Penist üle 58%/42%.
Lähiaja sündmustest seisavad sel nädalal ees Donald Trumpi kohtumine Hiina presidendi Xi Jinpiniga, kus investorid jälgivad suurima huviga arenguid kaubandussuhetes. Reedel avaldatav USA märtsikuu tööturu raport võib aidata määrata, millal jätkab FED intressimäära kergitamist.
Käesoleva nädala tähtsamad majandusuudised ja -sündmused koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootustega:
Esmaspäev, 3. aprill
- Eurotsooni töötleva tööstuse PMI (märtsi lõplik): ühtis esialgse näitajaga, märgib 56,2 punktil ligi kuue aasta kõrgeimat taset
- Eurotsooni töötuse määr (veebruar): -0,1pp langus 9,5%le (madalaim alates 2009)
- Suurbritannia töötleva tööstuse PMI (märts): -0,3punktine langus 54,2 punktile (oodati 55,0)
- USA töötleva tööstuse ISM (märts): -0,5punktine langus 2,5a tipust 57,2 punktile
- USA automüük (märts): annualiseeritult 17,30mln (17,47mln veebruaris)
Teisipäev, 4. aprill
- Eurotsooni jaemüük (veebruar): 0,5% kuine kasv pärast -0,1% langust jaanuaris (YoY 1,0%)
- USA tehaste tellimused (veebruar): 1,0% kuine kasv pärast 1,2% tõusu jaanuaris
Kolmapäev, 5. aprill
- Eurotsooni teenindussektori PMI (märtsi lõplik): 56,5
- Suurbritannia teenindussektori PMI (märts): 0,1punktine tõus 53,4 punktile pärast kahekuulist langust
- USA ADP tööturu küsitlus (märts): 195 tuhat uut töökohta erasektoris (298 tuhat veebruaris)
- USA teenindussektori ISM (märts): -0,6punktine langus 57,0 punktile (ligi 1,5a kõrgeimalt tasemelt)
- FOMC märtsi istungi protokoll
Neljapäev, 6. aprill
- Saksamaa tehaste tellimused (veebruar): 4,0% kuine kasv pärast -7,4 langust jaanuaris (YoY 3,8%)
- Euroopa Keskpanga istungi protokoll
- USA esmased töötu abiraha taotlused: 250 tuhat vs 258 tuhat nädal varem
- Donald Trumpi ja Xi Jinpingi kohtumine (6-7. aprill)
Reede, 7. aprill
- Saksamaa tööstustoodang (veebruar): -0,2% kuine langus pärast 2,8% kasvu jaanuaris (YoY 0,5%)
- Prantsusmaa tööstustoodang (veebruar): 0,5% kuine kasv pärast -0,3% langust jaanuaris (YoY 1,4%)
- Hispaania tööstustoodang (veebruar): 0,3% kuine paranemine pärast 0,3% kasvu jaanuaris (YoY 3,2%)
- Suurbritannia tööstustoodang (veebruar): 0,2% kuine kasv pärast -0,4% langust jaanuaris (YoY 3,7%)
- USA tööturu raport (märts): 175 tuhat töökohta väljaspool põllumajandussektorit (235 tuhat veebruaris), töötuse määr püsib 4,7% peal
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.
Tweet