Algas kauplemine bitcoini futuuridega - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Algas kauplemine bitcoini futuuridega

Sander Pikkel

11.12.2017 11:07

Pixabay.com

Kauplemishuvilistele on praegune kindlasti meeliköitev aeg. Bitcoini hind teeb iga päevaga uusi rekordeid ja järgmise kahe nädala jooksul alustatakse kauplemist Bitcoini futuuridega reguleeritud turul. Oleme näinud krüptovaluutade valdkonna vastu järjest kasvavat huvi. Näiteks LHV Finantsportaali foorumis on Bitcoini teema hetkel kommenteeritavuselt teine ja loetavuselt neljas. Samuti saab meie klienditugi igapäevaselt mitmeid küsimusi Bitcoini ostuvõimaluste kohta.

Oleme LHV-s olnud rohkem orienteeritud reguleeritud turgudel kaubeldavatele instrumentidele, seega Bitcoine me ei vahenda. Küll aga on Bitcoini hinna tõusu või languse osas suunda võimalik võtta läbi Stockholmi börsil noteeritud Bitcoin Tracker One (COINXBT) ning eurodes noteeritud Bitcoin Tracker EUR (COINXBE). Pühapäeval lisandusid neile kahele veel Chicago Board Options Exchange börsil ning nädal hiljem Chicago Mercantile Exchange börsil (mõlemad on ühed maailma suurimatest futuuribörsidest) noteeritud Bitcoini futuurid. Seega on detsembri keskpaigast võimalus institutsionaalsetel investoritel läbi suurima käibega futuuribörside Bitcoinide hinnaliikumisele panustada. Võimalik, et eelpool mainitu ongi viimastel päevadel kergitanud huvi Bitcoini vastu varasemast veelgi suuremaks.

Institutsionaalsetel investoritel on teiste inimeste raha haldajatena üldjuhul võimalik osta väärtpabereid ainult reguleeritud turgudelt. Teised, kes futuuridest kasu saavad, on Bitcoini kaevandajad, kellel on võimalik oma kaevandamise eest boonuseks saadavad Bitcoinid juba enne nende kaevandamist ette maha müüa. See pakub võimalust end kaitsta hinnalanguse riski eest. Kui vaadata, mis tingimustel futuure kaubelda saab, siis paistab silma, et börsid on üsna ettevaatlikud – kehtestatud on kõrged tagatismäärad, lubatud on ainult limiithinnaga orderid ja suuremate kui 10% ja 20% liikumiste puhul kauplemine peatatakse vastavalt 2 ja 5 minutiks (CBOE puhul) Mõningatel hinnangutel on ka need liiga leebed, et vältida süsteemse riski tekkimist, mis võib viia futuurihinna kokkukukkumiseni.

Futuuride noteerimine loob võimaluse luua Bitcoini jälgiv börsil kaubeldav fond (ETF). Kui futuuridega kauplemine nõuab eelkõige suuremaid teadmisi, kogemust ja kapitali, siis börsil kaubeldavad fondid on lihtsasti kättesaadavad ka jaeinvestoritele.

Üsna raske on Bitcoini hinda ennustada. Näiteks SAXO Bank on toonud oma „hullumeelsetes ennustustes 2018 aastaks“ välja, et Bitcoini hind võib tõusta 60 000 dollarini ja turuväärtus 1 triljoni dollarini. Samas valitsuste sekkumine regulatsioonide kehtestamisel võiks Bitcoini hinna viia tagasi selle „tootmisväärtuse“ lähedale ehk 1000 USD-i peale.

Suurimad ohud krüptovarade valdkonnas on seotud regulatsioonidega: riiklikul tasandil Bitcoini keelustamine võib tähendada suurt hinnalangust. Samuti võib kaupleja postkasti ühel hetkel tulla kõrge maksuarve või päring raha päritolu kohta.

Ühe maailma suurima maaklerfirma Interactive Brokers juht Thomas Peterffy on eelmainitud börse ka hoiatanud, et selliste eksperimentaalsete varade noteerimine võib kaasa tuua suurte ja ebasoodsate hinnaliikumiste korral tehingute arveldamisega seotud probleemid. Need võivad omakorda viia halvemal juhul arveldusagentide maksejõuetuks muutumisele. Kuna futuure kaubeldakse võimendusega (laenatud rahaga), siis võib hinnalanguse korral tekkida olukord, kus kliendil pole piisavalt vara, et oma positsiooni hoida ning tekib tagatise likvideerimine (margin call). Selle suures mahus toimumine avaldab hinnale veelgi enam survet ja protess kordub.

Hetkel saab Bitcoini kaubelda mitmete mittereguleeritud vahendajate kaudu erinevatel krüptovaluutade börsidel, mis tekitab arbitraaži võimaluse. Odavamalt ühelt börsilt osta ja kallimalt teiselt müüa. Hetkel on näiteks gdax.com ja bitstamp.net hinnavahe ca 800 USD.

LHV soovitus Bitcoini kauplejatele oleks hoida oma riskihaldus paigas ja kasutada ainult seda raha, mida ollakse nõus kaotama. Suure tõenäosusega on CBOE-l noteeritud futuurid reedest (15.12) LHV Trader kauplemisplatvormi vahendusel kättesaadavad ka meie klientidele.

Artikkel ilmus tehnoloogiauudiste portaalis Geenius.ee

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon