Pixabay
Rahast võib mõelda mitut moodi ja see väljendub ka tutvustatavates raamatutes. Mõnele lugejale tundub kindlasti, et raha on vähe, teisele jällegi, et raha on küll palju, kuid selleni on keeruline jõuda, kolmas püüab kasvatada seda, mis tal on, ja neljas usub, et kunagi saab ta pururikkaks niikuinii. Kindlasti on raamatutest abi, et rahaasjad enda jaoks selgemaks mõelda.
THOMAS L. FRIEDMAN
Lexus ja oliivipuu
2003
Külma sõja lõpuga kadus maailma rahvusvahelisi suhteid kandnud alusmüür. Uueks nähtuseks, millele üleilmne kord nõjatus, sai globaliseerumine. Vähemasti usub nii Thomas Friedman.
Lexus ja oliivipuu on mõlemad sümbolid, mis esindavad vastandlikke jõude. Kui poolt maailma kannustab ihalus globaalse tipptehnoloogia järele, siis teine pool tegeleb väga maiste küsimustega, nagu kellele kuulub see või too oliivipuu.
Eelmise sajandi lõpus kirjutatud teos kaardistas ühe hetke ajas. Globaliseerumine tungis peale, sellest sai süsteem, mis astus varem olnu asemele uute reeglite ja oma loogikaga. Globaliseerumine on kompleksne nähtus, mis mõjutab kõikide riikide poliitikat, keskkonda ja majandust. Elame ajastus, kus võimusuhted on muutunud. Enam ei suuda keegi vastu astuda globaalse turu jõule ning tõelised võimuhoidjad on näo ja telefoninumbrita institutsioonid. Kuid kuhu jäävad kaasaegses süsteemis rahvuslus, kultuur ja oliivipuu?
GEORGE S. CLASON
Babüloni rikkaim mees
2015
Tegemist on pea sajandivanuse innustava looga silmapaistva ärimehe sulest. Iidse Babüloni ainetel põhinevas mõistujutus jagatakse rahatarkust, mida oleks kasulik omandada eelkõige neil lugejail, kes on oma finantside korraldamise tee alguses.
George Clason kirjutas omal ajal terve sarja majandusteemalisi trükiseid, kuid just „Babüloni rikkaim mees” sai enim loetuks ja kujunes klassikaliseks tekstiks. Babülon oli muinasaja maailma rikkaim ja silmapaistvaim linn. Üheks Babüloni edu põhjuseks oli rahatarkus – kodanikud mõistsid raha väärtust, praktiseerisid kindlaid finantspõhimõtteid ning oskasid vara koguda ja säilitada. Rahatarkuse eesmärk on investeerida olemasolevat nii, et see tulevikus kasu tooks, ja seda teadis ka Babüloni rikkaim mees.
Kuidas mikrotasandil majandada ja milliseid põhimõtteid selleks kasutada, on oluline teadmine. See teos püüab seda selgitada lihtsal kujul, eesti keeles ja iidse Mesopotaamia näitel.
NAPOLEON HILL
Mõtlemist muutes rikkaks
2015
„Mõtlemist muutes rikkaks” on klassikaline teos, mida on lugenud kümned miljonid inimesed üle maailma. Esimest korda avaldati see Hilli õpetus jõukaks saamisest suure depressiooni ajal ja oli kindlasti omal kohal. Kuigi teost võib pidada eneseabiõpikuks, on tegemist ka õpetusega oma majandusliku olukorra parandamiseks ja potentsiaali maksimeerimiseks.
Autor paneb paika, kuidas seada eesmärke ning suunata oma mõtlemine ja suhtumine eesmärkide saavutamise poole. Olulisel kohal on ka koostöö ja positiivne eluvaade. Täna tunduvad mitmed selle raamatu põhimõtted iseenesest mõistetavad, kuid need mõjuvad eelkõige tervikliku süsteemina. Oma mõtlemise muutmine ei ole lihtne, kuid juhendi toel on seda lihtsam teha.
T. HARV EKER
Miljonäri mõtteviisi saladused
2009
Kui sa mõtled nagu rikkad inimesed ja tegutsed nagu rikkad inimesed, siis võib olla, et saad samuti rikkaks. T. Harv Eker on hea näide, sest ettevõtjana sai ta kahe ja poole aastaga nullist miljonäriks. Raamatusse on ta oma mõtted ja kogemused kirja pannud.
Eker usub, et igal inimesel on ajus nn raha märk. See on skeem, mis iseloomustab inimese arusaamist rahaasjadest ja suhtumist oma varasse. See raha märk paneb paika, kas inimest saadab majanduslik edu – kas tema ümber koguneb raha või hoopiski vastupidi lahkub raha inimese kukrust ka hea õnne korral.
Kuigi see märk jääb inimesega pikaks ajaks, saab seda siiski muuta. Selleks tuleb rahaasjus käituda teadlikult ja samm-sammult muuta oma suhtumist. Selleks leiab abi põhjalikust näidetega varustatud selgitusest, kuidas siis ikkagi rikka moodi mõelda ja käituda.
BRAD STONE
Pood, kust saab kõike. Amazoni ja Jeff Bezose lugu
2017
Amazon on hiid, dotcom-äri, mis on läbi tulnud juba kahest majanduskriisist, ja tundub, et on nüüd tugevam kui kunagi varem. Hiljuti sai Amazoni asutajast Jeff Bezosest maailma rikkaim inimene.
„Pood, kust saab kõike. Amazoni ja Jeff Bezose lugu” on äri- ja juhtimisraamat. Siin on vähe jutustust inimeste eraelust, pigem näitab Brad Stone näidete varal, kuidas Bezose tõekspidamised ja juhtimisotsused ellu on viidud. Raamat selgitab, kuidas Amazon on kasvanud maailma suurimaks raamatu- (ja kõige muu) poeks õigel ajal trende tabades, kuid eelkõige sihikindla pingutuse tulemusena. Bezos on tuntud kompromissitu juhina, kes hindab üle kõige kliendikeskset lähenemist teenuste loomisel ja hinnastamisel. Kas muud moodi oleks olnud üldse võimalik?
Juba enam kui 20 aastat tagasi asutatud Amazon ei ole kindlasti tüüpiline e-kaubanduse ettevõte, vaid teerajaja ja juhtiv lipulaev.
ALI AL-NIAMI
Out of the Desert
2016
Ali Al-Niami on üks nendest niiditõmbajatest, kelle nimi on tegelikult vähe tuntud, kuid kelle otsustest sõltub äärmiselt palju. Tegemist on Saudi Araabia naftabossiga, kes valitses naftaturu arengute üle paarikümne aasta vältel. See on tema lugu.
Tegemist on valgustheitva teosega, mille autor teab naftaärist kõike. Jutustus veereb nii inseneri, juhi kui ka tippametniku seisukohalt vaadates. See räägib loo mehest, kes alustas nelja-aastaselt karjusena ja jõudis rafineerimistehaste kaudu välja maailmaareenile. Lugeja leiab huvitavaid detaile, kuid saab ka hea ülevaate makropildist.
Nafta mängib maailma arengus endiselt olulist rolli ja paremat teejuhti musta kulla teemasse on raske leida.
LEIGH GALLAGHER
The Airbnb Story
2017
Jagamismajandus. 2017. aastal ei ole see enam uudissõna. Kui Airbnb alustas majutusturu lõhkumist, tundus idee võõrastele ulualuse pakkumisest paljudele jabur, teised aga nägid selles suurt potentsiaali. Täna on Airbnb maailma suurim majutuse pakkuja, omamata seejuures ise ühtegi hotelli.
Airbnb ja selle asutajate, eriti tegevjuhi Brian Chesky lugu on tutvumist väärt. Esialgu ei võtnud asutajad ka ise oma äri ülemäära tõsiselt, kuid tänulikke kliente oli nii majutuse pakkujate kui ka reisijate hulgas ja selgeks sai, et ollakse millegi suure lävel. Sekeldused seadusandjatega ja takistused, mida lõid vanad kalad ühes maailma vanimas majandussektoris, polnud kergete killast. Ometi on Airbnb liikunud turult turule ja suutnud hotellindusmaailma raputada. Kuigi täna on ettevõte väärt kümneid miljardeid, jagub väljakutseid ka tulevikus.
STEVEN DROBNY
Inside the House of Money
2013
Riskifondide valdkond on sageli läbipaistmatu ja iga infopala, mis maailma suurimatele rahamasinatele valgust heidab, uuritakse põhjalikult. Ka see raamat väärib uurimist.
Üldist vaadet riskifondidele, nende juhtimisele, investorite kaasamisele ja projektide leidmisele leiab harva. Steven Drobny on intervjueerinud mitmeid fondijuhte ja eksperte, et avatumalt arutleda riskifondide maailmapildi üle.
Mõjukate rahvusvaheliste riskifondide juhtide jaoks ei ole midagi kättesaamatut. Vajadusel leiutatakse alati vajalik lahendus. Teisest küljest on tegemist ülimalt kalkuleerivate masinavärkidega – investeeringute tegemisel võetakse arvesse suur hulk muutujaid ja märgatakse iga olulist detaili, iga argumenti.
Riskifondide juhid pööritavad hiigelsummasid, aga nende tähelepanekud on huvitavad ka väikeinvestorile.
LHV raamatukogu
Võimaldab huvilistel tutvuda investeerimis- ja ettevõtlusalase kirjandusega, aga ka lugeda ajakirja Investeeri kõiki numbreid ning laenutada raamatuid nii Tallinnas kui ka Tartus. Kui sul on soov raamatuid laenutada, peaksid olema LHV Panga või LHV Varahalduse klient.
Infot raamatukogu kohta saab telefonil 6 800 400 või klienditugi@lhv.ee. Raamatukogu on avatud E–R 9–19.
Tweet