Shutterstock
Tallinna kasvavat üüriturgu toidab siseriiklik migratsioon, sest tööpuuduse tõttu mujal Eestis koonduvad inimesed pealinna. Kui kohe pole võimalik korterit osta, siis tuleb leida peavari üürikorteri näol. Samas on järjest rohkem ka neid, kes ei soovigi korterit omada.
Tallinna elanike arv on viimase kümne aastaga kasvanud 50 000 inimese võrra ehk 12 protsenti ja tänavu 1. juuli seisuga oli Tallinnas kokku juba 453 000 elanikku.
Pakkumiste arv kasvab
Kinnisvarabüroo Ober-Haus maakleri Oliver Kulla sõnul moodustavad enamiku üürnikest üliõpilased ja teistest Eesti piirkondadest ning välismaalt tulnud töötajad. Suurem osa lühiajalisi üürnikke on turistid. Kogu üürituru klientidest moodustavad enamiku füüsilised isikud. Äriklientide osakaal on viiendik.
Musta turu maht on Tallinnas umbes pool. Enamik eraisikuid ei deklareeri ega tasu teenitud üüritulu pealt tulumaksu. Samas on märgata suhtumise muutust ja üüritulult laekub järjest rohkem makse.
Kinnisvarabüroo Uus Maa maakleri Eve Kaunise hinnangul on hinnatase viimaste aastatega võrreldes mõnevõrra tõusnud, keskmiselt viis protsenti aastas, kuid tehingute arv on jäänud samaks. Oliver Kulla sõnul olid 2017. aastal üüripakkumiste hulk ja hinnad suhteliselt stabiilsed, kuid aasta lõpus oli märgata pakkumiste hulga kiiret kasvu ja see peatas ka hinnatõusu.
„Kuna pangahoiuste intressid on madalad ja samas on piisavalt nõudlust üürikorteritele, siis viimaste aastate jooksul on üüriturule saabunud investorid, kes soovivad osta väljaüürimise eesmärgil sadu kortereid,” räägib Oliver. Uutes arendusprojektides ostetakse 10–20 protsenti korteritest väljaüürimise eesmärgil ja umbes pooled tehingutest tehakse ilma pangalaenuta. Tallinnas on keskmine üürikorteri pakkumishind 11 eurot, kesklinnas 12 eurot ja Lasnamäel 9 eurot ruutmeetri eest.
Noorte pärusmaa
Kortereid soovivad üürile võtta pigem noored, nooremad pered ja välismaalased. „Vanemad inimesed elavad reeglina enda korterites. Üha rohkem on üürilisteks ka kliendid, kes on oma kodu müünud ja otsustanud erinevatel põhjustel korterit üürida,” räägib Eve Kaunis. Nooremad üürnikud elavad reeglina väiksemates korterites, kas siis üksinda või paarina, perekonnad üürivad suuremaid kortereid või suisa maju ja eelistavad elamispindu, kus sisustus juba olemas.
Tallinna puhul on kõige aktiivsem üüriturg siiski kesklinnas. Üha enam soovitakse kortereid üürida pigem uuematesse majadesse. „Praegu otsivad inimesed elukohta oma töökoha või kooli lähedusse, et ei peaks pikki vahemaid sõitma,” selgitab Eve.
Üüriturg sõltub tema hinnangul eelkõige sellest, kui palju on konkreetses kohas töökohti ja õppeasutusi. „Teisisõnu, kui palju on antud piirkonnas elamas inimesi, kes ei oma kinnisvara, kuid peavad siin ühel või teisel juhul olema,” selgitab Eve.
Üüriturg on suvel reeglina aktiivsem ja üürihinnad on kõrgemad, teistel aastaaegadel on turg võrreldes suvega vaiksem ja ka hinnad on mõnevõrra madalamad.
Väga tihti võrreldakse laenumakset ühe kuu üürisummaga. Kui laenumakse on madalam kui kuu üürisumma, siis valitakse Eve sõnul sageli korteri soetamine. Aga kui ostja on investor, siis vaadatakse reeglina vaid asukohta ja tootlust.
Oliveri hinnangul ollakse Eestis üldiselt taas kinnisvarausku, kuigi eelmise mulli lõhkemisest on möödas kümmekond aastat ja madalad intressid mõjuvad uinutavalt. „Ebakindlas majanduslikus olukorras eelistatakse pigem üürida, kui osta,” lisab Oliver.
Nõudlikkus kasvab
Eve Kaunise sõnul on inimeste ootused üürikorterite osas kõrgemaks muutunud. Soovitakse elada pigem uues või renoveeritud vanemas majas, eelistatumad on väga heas korras olevad kvaliteetse sisustusega korterid. Sageli soovitakse, et korteri juurde kuuluksid ka parkimiskoht ja panipaik. „Üürnikud jälgivad väga täpselt ka seda, kui suured on kõrvalkulud ning mille eest nad täpselt igakuiselt maksma peavad,” lisab Kaunis. „Lühiüüri eelistajaid, eriti mujalt Eestisse ajutiselt saabujaid, on aina rohkem ja sellega võiksid ka omanikud enam arvestada,” lisab Eve.
Ka Oliveri kogemus kinnitab, et reeglina soovitakse üürida väga heas või heas korras kortereid töökoha või kooli läheduses. Viimaste aastate trend on minikorterid. Samas on nõudlus kasvamas keskmisest suurematele, nelja- ja viietoalistele korteritele, sest neid pakutakse turul vähem. Enamik turul pakutavad üürikorterid on ühe- või kahetoalised.
Tallinna äärelinnas on kõige likviidsemad korterid hinnaklassis 200–400 eurot kuus, kesklinnas 400–600 eurot kuus. Kui me ei räägi lühiajalisest üürist, näiteks turistidele, siis eelistatakse tavaliselt üheaastase tähtajaga üürilepingut. Pikemat üüriperioodi pakutakse üürilistele vanemate majade korterites. Oliveri sõnul kestab üürileping tavaliselt ühe aasta ja üle kolmeaastased lepingud on väga erandlikud.
Turgu on reeglina kõikidele objektidele, mis ei ole üle hinnatud. Nagu ikka kinnisvara puhul, sõltub kõik korteri asukohast, korterist seisukorrast ja sisustusest ning hinnast. „Keerulisem on leida üürnikke näiteks Lasnamäe vanemates majades asuvatesse suurematesse korteritesse,” lisab Eve. Vaikselt on tema hinnangul levimas euroopalik mõttelaad, mille puhul omada ei taheta. Selle on ära tabanud ka kinnisvaraarendajad.
Lumi Kodud
Üks selliseid arendajaid on Lumi Capital, kelle Lumi Kodude esimesed kaks üürimaja ehitatakse Põhja-Tallinna Manufaktuuri kvartalisse, kus saab olema kokku 127 korterit. Tegemist on Lumi Capitali ja LHV pensionifondide investeerimisstrateegia esimese etapiga, pikem eesmärk on rajada Tallinna eri elamupiirkondadesse 500 üürikorterit.
Korterite keskmine suurus on 44,5 ruutmeetrit. „Oleme osalenud aktiivselt korterite projekteerimises, et korterites oleksid ainult ruutmeetrid, mida tegelikult ka kasutatakse, ehk elanik maksab ruutmeetrite eest, mida tegelikult vajab,” selgitab Lumi Capitali üürimajade ärijuht Hannes Tall. Manufaktuuri üürimajades on ühe- kuni kolmetoalised korterid. Ühetoalisi on kokku 25, kahetoalisi 50 ja kolmetoalisi 52.
Üürimajad on Hannese sõnul suunatud laiale sihtgrupile alates eakatest ja peredest kuni oma karjääri alustavate noorteni. „Lumi Kodud on mõeldud kõigile, kes hindavad kvaliteetset ja professionaalselt juhitud üürikorterit,” lisab ta. „Lumi Kodud on suunatud just inimestele, kes eelistavad üürida, ja neile, kes teatud põhjustel ei saa lubada oma kodu soetamist. Tegemist on kontseptsiooniga, mis täna turul puudub.”
Hannese sõnul on huvi uute ja kvaliteetsete üürikorterite vastu kõrge. Elaniku seisukohalt on üks kaalukaid argumente kindlustunne, et eluaset saab üürida nii kaua, kui selleks on vajadus.
Üürilepinguid sõlmitakse vähemalt 12 kuuks, kuid lepingut saab sõlmida ka pikemaks perioodiks – piirangut ei ole. „Pikemat perioodi on huvilised ka juba ise küsinud. See on oluline näiteks mujalt riigist pärit spetsialistidele, kes on tulnud Eestisse elama mõne kindla projekti elluviimiseks, sageli mitmeks aastaks,” lisab Hannes. Korteri saab tagastada, teatades sellest vähemalt kuu aega ette. Esimesed elanikud saavad korteritesse sisse kolida 2019. aasta kevadel.
Ülemiste Citysse elama
Tänavu sügisel lööb kopa maasse ka Mainor Ülemiste, asudes linnakusse ehitama esimest elukondlikku hoonet, lisaks hostelile, mis valmis eelmisel aastal.
„Tuleb üürikorterite maja,” paljastab Mainor Ülemiste juhatuse liige Ursel Velve. „Me näeme turul nõudlust. Erakätes on palju üüripindu, mille puhul sa üürnikuna ei tea, kas pead juba homme välja kolima või mitte. Meie tagame kindlustunde.”
Ülemiste üürikorterid pakuvad ka paindlikkust. „Kui tekib vajadus suurema või väiksema pinna järgi, siis leitakse samasse piirkonda uus pind,” märgib Ursel.
Lurichi nime kandvas 13-korruselises hoones hakkab asuma 75 üürikorterit, millest enamik on ühe-, kahe-, ja kolmetoalised ning üks neljatoaline penthouse. Maja valmib 2020. aasta esimeses pooles.
Tiit Efert
TEISED LINNAD:
Tartu üüriturg
Tartu üürituru hinnatase on püsinud stabiilselt sama, sesoonse kõikumisega varasuvest sügiseni, kui üüriturul on aktiivselt liikvel tudengid. Tehingute arv on samuti stabiilne, pakkumine on kasvanud, nõudlus jäänud samaks.
Nõudmised üürikorteritele on aasta-aastalt järjest kasvanud. Eelistatakse heas seisukorras renoveeritud või uusi kortereid, mis on täielikult möbleeritud ja esmavajalik kodutehnika olemas. Hinnatase peaks jääma keskmise turuhinna lähedale. Remonti vajavasse ja sisustamata korterisse on raske üürnikku leida.
Kõige aktiivsem on üüriturg kesklinnas ja selle lähiümbruses, samuti ka Veeriku linnaosas (TÜ Kliinikumi lähiümbrus).
Kolmandik üüriturul olevatest pakkumistest asub kesklinnas, pakkumises on nii ahiküttega lihtsamad väikesed kööktoa tüüpi korterid kui ka väga eksklusiivsed suured avarad kõrghoone viimase korruse apartemendid.
Heilin Reimand
Uus Maa Tartu maakler
Rakvere üüriturg
Nõudluse ja pakkumise suhe on jäänud Rakveres samaks, jätkuvalt on vakantsest korralikust üüripinnast puudus. Küll aga on hinnatase tõusnud kümme protsenti. Keskmine üürikorter on kahetoaline möbleeritud kõigi mugavustega korras korter, hinnatasemega 250–300 eurot kuus. Eelistatum piirkond on kesklinn või selle lähedus. Olulisem faktor, mis siin piirkonnas üüriturgu mõjutab, on mõne suurema ehitusprojekti elluviimine, mille tõttu otsivad ajutist elamispinda nii ehitajad kui ka projektijuhid. Näitena võib tuua veemajandusprojekti ja teede ehituse. Kui levinum üürikorter on ühe- või kahetoaline, siis viimasel ajal on rohkem huvi tuntud ka kolmetoaliste vastu, mida paraku turul eriti ei pakuta. Võib ära märkida näite, kus noor pere on ehitamas maja ja soovib ajutiselt ehituse ajaks üürida suuremat elamist.
Margus Punane
Uus Maa Rakvere maakler
Pärnu üüriturg
Pärnu on kuurortlinn ja iga aasta kordub tsükliline olukord, kus aasta alguses ja suvel on pakkumisi vähe ja üürnikud on hädas üürikorteri leidmisega, kuid alates augusti lõpust tuleb mõneks ajaks turule suur hulk üürikortereid. Omanikud, kes tegelevad magusate suveüüride jahtimisega (olenevalt korteri seisukorrast ja selle asukohast võib üks ööpäev maksta 80–200 eurot), hakkavad nüüd otsima üheksaks kuuks uut üürnikku ja üürnikud saavad kortereid juba ka valida. Piltlikult väljendudes – aasta esimesed kaheksa kuud nutavad üürnikud, st üüripakkumisi peaaegu pole (saada on vaid kallimas hinnaklassis eluruumid), aasta viimased neli kuud aga omanikud, sest korraks tuleb üüriturule palju pakkumisi. Olukord muutub aastavahetuse paiku ja uue aasta alguses lähevad ära ka viimased veidigi soodsama hinnaga üüripinnad.
Hinnad on kasvanud. Kui veel mõni aasta tagasi sai Mai elamurajoonis kahetoalise korteri 150–250 euro eest kuus, siis nüüd kipuvad hinnad algama 250 eurost.
Kõige nõutumad on kahe-ja kolmetoalised keskküttega ja möbleeritud korterid hinnaga kuni 300 eurot kuus. Kõige rohkem antakse ja võetakse kortereid üürile Mai elamurajoonis, eelkõige pikaajalisele üürile.
Feliks Krapp
Uus Maa Pärnu maakler
* Artikkel ilmus LHV ajakirjas Investeeri nr 3/2018
Tweet