Shutterstock
Ettevõtete tulemuste hooajal on investorid Ühendriikides üldiselt harjunud nägema enamik juhtudel analüütikute ootuste ületamist. Võimalik, et sama stsenaarium kordub paljude ettevõtete puhul ka esimese kvartali näitajatele tagasi vaadates, ent märtsist agressiivsemaks muutunud koroonaviiruse tõkestamise meetmed jätavad aktsionärid hätta vastuste leidmisel küsimusele, millised saavad finantsnäitajad olema edaspidi.
Kui aasta alguses arvati, et esimeses neljandikus võiks S&P 500 firmade müügitulu suureneda mullusega võrreldes 4,4%, siis kvartali teises pooles laiemalt levima hakanud koroonaviirus ning põhja kaotanud naftahind tõid 17. aprilli seisuga selle ootuse 0,6% peale.
11 sektorist peaksid seitse näitama aasta baasil käibe kasvu eesotsas kommunikatsiooniteenuste (7,6%) ja tervishoiusektoriga (7,1%), ülejäänud neljas sektoris oodatakse käibe vähenemist, kui üsna tugevalt on aasta algusega võrreldes allapoole korrigeeritud just energiasektori ootusi. Kõigest paar kuud tagasi prognoositi energiasektorile esimeses kvartalis 6% müügitulu kasvu, ent 17. aprilli seisuga oli see pöördunud juba 12% languseks.
Allikas: Factset
S&P 500 firmade esimese kvartali aktsiakasumi ootusi on viimastel kuudel veelgi jõulisemalt allapoole toodud, kui 17. aprilli seisuga prognoositi aasta baasil 14,5% langust. Väga tugevalt on sellele kaasa aitamas pankade suured laenuprovisjonid, kuid üle ega ümber ei saa ka energiasektorist, mille aktsiakasum peaks aastaga kukkuma 65%. Tingitud on viimane mõistagi nafta hinnast, mille barrel maksis 2019. a esimeses kvartalis keskmiselt 54,9 dollarit ja tänavu samal ajal 45,79 dollarit. Arvestades seda, et WTI naftahind vajus eelmisel nädalal juba alla 20 dollari, saab löök energiasektorile teises kvaralis veelgi valusam olema.
Allikas: Factset
Kuigi allapoole on tulnud ka 2020. ja 2021. aasta prognoosid, siis tõenäoliselt ei ole siiski paljud analüütikud veel oma hinnangut korrigeerinud, oodates ära ettevõtete esimese kvartali tulemused. Sestap võib S&P 500 ettevõtete aktsiakasumi tänavust oodatavat 12% langust 143,6 dollarile lugeda veel suhteliselt konservatiivseks (osade suurpankade strateegid prognoosivad aktsiakasumi 30% langust), andes ettevaatavaks P/E suhteks 20x.
23. märtsi madalpunktist ligi 30% põrganud USA aktsiaturg näitab, et investorid vaatavad juba järgmisesse aastasse, mil majandus on saanud loodetavasti taastuda ning toetada ka kasumite paranemist. Factseti 2021. aasta aktsiakasumi prognoosis eeldab konsensuse praegu 21% kasvu, mille baasil oleks P/E suhe 16,5x, ent kõrge määramatusega tuleb arvestada siingi.
Allikas: Factset
Käesoleval nädalal avaldab oma majandustulemused 96 S&P 500 indeksi ettevõtet, teiste seas järgmised firmad:
Allikas: Briefing.com
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Tweet