Kuidas arvutada võlakirja tegelikku tootlust? - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Kuidas arvutada võlakirja tegelikku tootlust?

Kevin Koik

14.04.2021 11:06

LHV

Fikseeritud tulu saavad investorid lisaks hoiustele teenida ka läbi võlakirjade. Kuigi võlakirjade riskitaset hinnatakse üksikaktsiate ja fondidega võrreldes madalamaks, võivad need sellegipoolest pakkuda inflatsiooni ületavat tootlust. Kui investori eesmärk on oma raha ostujõu säilitamine või kasvatamine, muutub piisavalt kõrge tulususega võlakirjade leidmine oluliseks võtmekohaks.

Märkimisperioodi jooksul soetatud võlakirjade tootlus kuni lunastustähtajani on selgelt leitav kupongimäära alusel. Keerulisem on kasumi suurust hinnata järelturult ostetud võlakirjade puhul, kus tootlus sõltub suuresti väärtpaberi turuhinnast. Tänu võlakirjade fikseeritud tulu omadusele on tabelarvutusprogrammide abil oodatav tootlus aga üsnagi lihtsalt arvutatav.

Võlakirjade oodatavat tootlust aegumiseni (Yield-to-Maturity) või tagasikutsumiseni (Yield-to-Call) on võimalik leida programmides Google Sheets või Excel. Vaatluse all oleva võlakirja kohta on investoril oluline teada järgmisi andmeid:

  • Arvelduskuupäev - päev, mil tehing arveldub ning võlakiri jõuab omaniku kontole. Kuna arvelduskuupäev saabub kaks päeva pärast orderi sisestamist, tuleb arvelduskuupäeva lahtrisse sisestada valem =TODAY()+2.
  • Lunastustähtaeg - võlakirja nimiväärtuse väljamaksmise tähtaeg ehk kuupäev, millal võlakiri ostetakse emitendi poolt tagasi.
  • Kupongimäär - nominaalmäär, mis kehtestab nimiväärtuse alusel makstava intressi suuruse.
  • Hind - võlakirja hind ilma kogunenud intressita.
  • Lunastamishind - summa, mis makstakse võlakirja omanikule lunastustähtajal tagasi. Leitakse protsendina nimiväärtusest.
  • Intressimaksete sagedus - kordade arv aastas, mil intressimaksed tehakse.
  • Intressiarvutuse meetod - intressi arvestamiseks kasutusel olev arvutusmeetod. Enamlevinud on 30/360 meetod, mille kohaselt on arvestuslikuks kuu pikkuseks 30 päeva ja aasta pikkuseks 360 päeva.
  • Väljalaskmise kuupäev - võlakirja noteerimise kuupäev.
  • Nimiväärtus - algsumma, mis kuulub kustutamisele võlakirja tähtaja möödumisel.

Kuigi vajalike andmete loetelu on üksjagu pikk, on üldjuhul kõik oluline võlakirjade prospektis või börsi kodulehel esitatud. Prospektiga tutvudes saab investor tehtavast investeeringust ka selgema ülevaate, osates seejuures paremini hinnata võimalikke riske.

Tootlus AUGA Group näitel

Vaatleme võlakirja tootluse leidmist mahetoiduettevõtte AUGA Group rohelise võlakirja näitel. Kuueprotsendilist aastaintressi maksev ettevõtte noteeris viieaastase lunastusperioodiga võlakirjad 17. detsembril 2019 nimiväärtusega 1000 eurot. Võttes näitena börsi turuhinnaks aluseks 1001 eurot (100,1%) ning arvestades arvelduskuupäevaks 16. aprilli 2021 (tehingupäev 14. aprill 2021), arvutame võlakirja tootluse kuni aegumiseni. Sisestades tootluse suurust märkivasse lahtrisse valemi =YIELD(B2;B3;B4;B5;B6;B7;4), hindab tabelarvutusprogramm tootluseks 5,97%.

Valemis märgitud viimane sisend „4“ märgib intressiarvutuse meetodit. Lahtri tühjaks jätmisel on vaikimisi kasutuses USA 30/360 meetod. Märkides lahtrisse „4“, rakendub Euroopas kasutusel olev 30/360 meetod. Valemi toimimiseks peavad lahtritesse sisestatud kuupäevad olema viidud ka vastavasse formaati. Selleks tuleb klikkida lahtrile parema hiireklõpsuga -> Format cells -> Category -> Date -> OK. Programmis Google Sheets tuleb märkida kuupäev vormingus MM/DD/YYYY.

Oluline hinnata ka muid aspekte

Tootluse suuruse hindamisel tuleb arvesse võtta ka intressidele rakendatavat 20%-list tulumaksu. Et saada Eesti võlakirjadelt teenitud intressid kätte ilma tulumaksu tasumata, tuleb oma investeerimiskontost võlakirja emitenti eraldi teavitada. Hiljem tuleb deklareerida konto investeerimiskontona ka tuludeklaratsioonis.

Võlakirjaomanikel tasub tähelepanu pöörata ka sellele, kas emitendil on õigus võlakirja varem tagasi kutsuda. Ennetähtaegne tagasikutsumine tähendab investori jaoks lühenenud hoidmisperioodi ning seetõttu ka madalamat tootlust. Tabelarvutusprogrammis saab võimalikku stsenaariumi arvesse võtta, kui lunastustähtaja lahtrisse märkida esimese võimaliku tagasikutsumise kuupäev.

Näiteks avaneb Balti börsil noteeritud võlakirjadest tänavu võimalus ennetähtaegseks tagasikutsumiseks Inbankil. Kui realiseerub prospektis välja toodud esimene võimalik tagasikutsumise kuupäev (28.09.2021), teeniks investor kohesel võlakirja soetamisel turuhinnaga 1049,9 eurot (104,99%) ja hoidmisel lunastustähtajani tootlust suuruses -3,93%. Kui ennetähtaegset tagasikutsumist ei toimuks, oleks tootluse suurus 5,92%, mis tähendab peaaegu kümne protsendi suurust erinevust tootlustes. Kuna pangale kehtestatud kapitalinõuetest tulenevalt ei saa Inbank täielikult omakapitali hulka lugeda võlakirju, mille lunastamistähtajani on alla viie aasta, on ennetähtaegne tagasikutsumine tõenäoline.

Lisaks tootlusele saab tabelarvutusprogrammi abil leida ka võlakirja turuhinna, millega väärtpaberit soetades oleks tehing veel kasumlik. Kuigi tasuvuspunkti saab koheselt kalkuleerida ka keerulisemate funktsioonide abil, on õige lihtsam moodus selleks katse-eksitusmeetodil väärtuste varieerimine lahtris „Hind“. Selliselt on võimalik kindlaks teha, et Inbanki võlakirjad tooksid varajase tagasikutsumise puhul investorile veel positiivset tootlust, kui avaneks võimalus need täna soetada madalama turuhinnaga kui 1031,5 eurot (103,15%).

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.

Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon