Balti börsi põhinimekirja pürgiv Hepsor on Eesti üks suuremaid elukondliku kinnisvara arendajaid, kelle ajalugu ulatub kümne aasta tagusesse aega. Hepsori peamisteks väärtusteks on keskkonnasõbralik mõtteviis, innovatsioon ja kaasaegsed arhitektuurilahendused, pakkudes Balti börsil mitmekesisust teiste avalike kinnisvaraarendajate kõrval.
See artikkel on koostatud avalike andmete põhjal ning oluline on toonitada, et enne investeerimisotsuse tegemist tuleks oodata kinnitatud prospekti ja iga huviline peaks sellega põhjalikult tutvuma.
Lisaks tugevale turupositsioonile elukondliku kinnisvara arendamises on ettevõte aktiivne ja tegev ka ärikondliku kinnisvara turul – arendusportfellis on nii hotelli-, lao-, logistika- kui ka kontorihooneid. Kui 10 aastaga on ettevõte rajanud 41 projekti raames ligi 1600 uut kodu, siis arendatud äripinnad ulatuvad 15 tuhande ruutmeetrini. Kokku on Hepsor Eestis ja Lätis arendanud pinda 125 tuhande ruutmeetri ulatuses. Ettevõtte teostamata tööde maht järgnevateks aastateks on 140 tuhat ruutmeetrit.
Segmentide lõikes moodustavad töös olevatest projektidest 63%-ga suurima osa kodud, millele järgnevad logistika (15%), kontorid (14%), hotellid (5%) ja kaubandus (4%). Nende projektide eeldatav valmimisaeg jääb vahemikku 2022–2025, millest ligi kolmandik asuvad Lätis ja ülejäänud Eestis.
Kinnisvaraarendajana on Hepsor turu suurimate tegijate hulgas – 2020. aastal tõusis Hepsor müüdud korterite arvu poolest Merko järel teisele kohale, kui müüs aasta jooksul 277 korterit. Arvestades aga nõudlust roheliste lahenduste järele ja Hepsori arenduses olevate tööde mahtu, võib eeldada, et ettevõte tugevdab oma turupositsiooni lähiaastatel veelgi.
Kasumlik ja kindlate kasvueesmärkidega
Kindla sõnumina on Hepsor teada andnud, et dividende tal lähiaastatel plaanis maksta ei ole, investeerides kogu teenitud kasumi uutesse arendustesse ja teistesse riikidesse laienemisse. See toetab ettevõtte pikaajalist eesmärki saada koduturgudel kolme suurima kinnisvaraarendaja hulka.
Küll aga kaalub juhtkond dividendide väljamaksmist juhul, kui finantsvõimenduse tase võla/omakapitali suhtarvu näol langeb alla 0,3 ja projekti puhaskasumi marginaal on väiksem kui 10%. Viimane on aga ebatõenäoline, sest madalama kui 10% puhaskasumi marginaaliga projekte ettevõte oma portfelli ei lisa.
Aastatel 2018–2020 on ettevõte aastaseks keskmiseks puhaskasumiks saavutanud 2,7 miljonit eurot, kusjuures mullu oli kasum 3,8 miljonit eurot, kasvades aastavõrdluses ligi kolm korda. Hepsori prognooside kohaselt kasvab puhaskasum 2024. aastaks ligi 9,5 miljoni euroni, mis tähendaks perioodil 2020–2024 ligi 25% aastast kasumikasvu liitmäära. Samal ajal tulud kasvavad ettevõtte hinnangul ligi 18% enam kui 74 miljoni euroni. 2020. aastal ulatusid Hepsori tulud 38,8 miljoni euroni, millest tulud Lätis moodustasid 13%.
Aitab kaasa rohepöördele
Hepsori üheks väärtuseks on roheline mõtteviis, mille praktikas demonstreerimiseks kasutab ettevõte mitmes oma rohebüroohoones keskkonnasäästlikke lahendusi, vähendades seeläbi tuntavalt jalajälge võrreldes tavabüroodega. Kütmiseks ja jahutamiseks kasutatakse büroohoonetes maapinna soojust ning nutikas automaatika reguleerib soojusenergia jaotust ja salvestamist hoone vahelagedes. Kontoriruumides töötab vajaduspõhine ventilatsioon lähtuvalt inimeste arvust, samuti kogutakse ja taaskasutatakse vihmavett ning päikesepaneelid hoone katusel hoiavad energiakulud madalamad. Üldalasid valgustavad nutikad ja säästlikud LED-lahendused.
Ettevõte on hoonete arendamisel vaadanud ka tulevikku ja paigaldanud elektriautode hüppelise kasvu ootuses hoonete parkimismajadesse eraldi kohad elektriautode laadimiseks.
Selliseid rohelise mõtteviisi kontorihooneid on Hepsoril praegu arendusjärgus kaks – Pärnu maantee äärde kerkiv Büroo113 kõrghoone, maksumusega 10 miljonit eurot ja üüritava pinnaga 3900m2, ning Tallinna loomaaia külje all olev kontorihoone Grüne, kogupinnaga 4600m2. Nõudlus rohebüroode vastu näib olevat suur, sest ettevõtte arendatud Tallinna senised ainsad rohebürood aadressil Järvevana 7b ja Sõpruse pst 157 olid juba valmimise hetkeks täielikult välja renditud.
Hepsori teised silmapaistvamad arendused hõlmavad Peterburi tee ärikvartalit kinnistu suurusega 21,7 tuhat ruutmeetrit ning Manufaktuuri kvartali tulevast tõmbekeskust Põhja-Tallinnas, mis hõlmab kombinatsiooni korteritest, puhke- ja rohealadest, restoranidest, kaubandus- ja teeninduspindadest ning muudest hoonetest.
Hepsor AS
Eesti kapitalil põhinev on Hepsor AS valdusettevõte, mille arendatavaid projekte hoitakse ja juhitakse eraldiseisvatest juriidilistest kehadest (SPV-dest). Vastavalt arenduse asukohariigile ühendatakse vahekeha projekti lõppedes Hepsor Finance’i Eesti tütarettevõttega või Hepsor SIA Läti tütarettevõttega.
Enne uut rahakaasamist on Hepsori kontserni omanikud Andres Pärloja (33,25%), Kristjan Mitt (33,25%), Henri Laks (16,6%) ning investorina on kaasatud Lauri Meidla 16,9% osalusega.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Hepsor AS on andnud teada plaanist korraldada aktsiate avalik esmapakkumine ja noteerida ettevõtte aktsiad Nasdaq Tallinna börsil. Pakkumise peakorraldajaks on ettevõte valinud AS-i LHV Pank.
Tweet