iStockphoto
Eelmisel nädalal avaldasid USA riskifondide juhid aruanded tehingutest, mida tehti 2022. aasta esimeses kvartalis. Artiklis vaatame, milliste väärtpaberite osas oldi enim ostupoolel ning milliseid aktsiaid omavad tuntud investorid kõige rohkem.
Populaarsete investorite poolt enimomatud aktsiad ühtivad enamjaolt S&P 500 indeksi esikümnega, mistõttu selles osas kvartalite lõikes suuri muutusi ei saa toimuda. Aluseks võetud 78st tuntumatest USA riskifondide juhtidest koguni 31 ehk 48% omavad esimese kvartali seisuga Meta Platformsi aktsiat, mille puhul suurimat osakaalu portfellist omab Pat Dorsey juhtitud Dorsey Asset Management.
Dorsey on Meta Platformsi aktsiaga ostu- või müügitehinguid teinud igas kvartalis alates selle soetamisest 2017. aastal ning viimaste kvartalite põhjal võib öelda, et Dorsey tunnetab Meta aktsia hinnaliikumist üsnagi hästi. 2021. aasta kolmandas kvartalis, kui Meta aktsia oma tipu tegi, võttis ta osa positsioonist kasumina välja, samas kui eelmise aasta neljandas ja selle aasta esimeses kvartalis on needsamad aktsiad odavamalt tagasi ostetud.
Viimases kvartalis, kui Meta aktsia tegi neljanda kvartali tulemuste peale järsu kukkumise, täiendas Dorsey oma Meta positsiooni aga eriti suurelt (aktsiate arvu muutus +31% võrreldes eelneva kvartaliga).
Kuna Alphabetil on börsil noteeritud kahe erineva klassi aktsiad, võib öelda, et suurima investorite arvuga ettevõte on hoopis Alphabet, olgugi, et mõned investorid omavad korraga mõlema klassi aktsiaid. Reaalselt aga annavad hääleõigusega GOOGL ja ilma hääleõiguseta aktsia GOOG ettevõttesse võrdse osaluse, ehkki viimane võib A-klassi aktsia suhtes börsil kaubelda mõningase allahindlusega.
Top omatud aktsiad
Allikas: dataroma
Tuntud investorite suurimaid panuseid vaadates nähtub, et tehnoloogiaaktsiad on üsnagi ebapopulaarne valik, piirdudes vaid kahe blue-chipi, Micron Technologiesi ja Apple’iga. Esimesse on märkimisväärse panuse teinud omanimelist riskifondi haldav Mohnish Pabrai, kes usub pooljuhtide valdkonna suundumustesse ning on mitmes intervjuus oma panust Micronisse seletanud sellega, et Micron on üks vähestest pooljuhtide ettevõtetest, kellel on dünaamilise muutmälu (DRAM) tootmise võimekus (eriti nõutud komponent tehisintellektis).
Kuna aga 13F raport, mille alusel andmed on kogutud, nõuab ainult USA väärtpaberitega seotud tehingute raporteerimist, ei ole Pabrai investeeringutest täit pilti võimalik saada, sest mõned neist ei ole USA börsidel noteeritud. Kuigi viimase aruande põhjal moodustab Micron Technology Pabrai portfellist justkui 99,8%, on tegelik osakaal tõenäoliselt väiksem. Samas on Pabrai tõdenud, et ei karda hoida suurt osa varadest vaid ühes aktsias, kui on veendunud selle kasumipotentsiaalis. Microni aktsiat ostis Pabrai viimati veidi juurde 2021. aasta neljandas kvartalis, kuid viimases kvartalis püsis positsioon muutumatuna.
Portfellist suurima osakaaluga
Allikas: dataroma
Kõige rohkem osteti esimeses kvartalis juurde Meta Platformsi aktsiat, kuid ostupoolel oldi ka teiste tuntud nimede suhtes, eriti mis puudutab finantsettevõtteid. Meta Platforms on ka viimase kahe kvartali arvestuses enimostetum aktsia, sealjuures viimase kvartali 18st ostust kaks hõlmasid esmakordset positsiooni avamist (Michael Burry ja Stephen Mandel).
Kui tabeli esimene ots ühtib taaskord suuresti S&P 500 järjekorraga, siis kuuendale kohale sattus S&P 500 nimekirjas 159. kohal olev reitinguagentuur Moody’s, mis on ühtlasi ka tabeli nimekirjas turuväärtuselt väikseim. Tabelisse mahtus ka teine turuanalüüse koostav ettevõte S&P Global, mille ostjad ühtisid esimeses kvartalis suures osas Moody’se ostjatega (4 investorit ostsid samal ajal nii Moody’se kui ka S&P Globali aktsiaid).
Top ostud 2022. aasta esimeses kvartalis
Allikas: dataroma
Võttes aluseks kõik institutsionaalsed investorid, keda on kokku mõni tuhat, oldi esimeses kvartalis suures osas jätkuvalt ostupoolel, ehkki netoostude tase (kvartali jooksul tehtud ostutehingud – müügitehingud) on langenud madalaimale tasemele alates 2019. aasta neljandast kvartalist, mil see oli 42 ostutehingu võrra suurem. Kõige rohkem netooste tehti 2021. aasta neljandas kvartalis (1561), kui ühtlasi saavutati portfellide turuväärtuse tipp (46,2 triljonit dollarit).
Allikas: Whalewisdom
Kuidas me seda teame?
USA-s on investeerimisfondidel (ehk institutsionaalsetel investoritel) kohustus esitada väärtpaberi- ja börsijärelevalvele (SEC) igas kvartalis aruanne 13F, kus on välja toodud investori kõik positsioonid ning nendega seotud tehingud. Kohustus on raporteerida ainult USA väärtpabereid ja pikkasid positsiooni, seega lühikeseks müüdud aktsiaid need aruanded ei sisalda.
Tuleb veel märkida, et kuna investoritel on kohustus aruanded avaldada 45 päeva jooksul pärast kvartali lõppu (ning üldjuhul nad ka seda varem ei tee), siis ei peegelda kvartalilõpu seisuga kirja pandud info enam investeerimisfondi või –firma viimast seisu. Siiski pakuvad 13F-aruanded väga head võimalust heita pilk fondide (ja nende maailmakuulsate juhtide) mõttemaailma. Neid aruandeid analüüsides võib saada hea aimduse, kus näevad tuntud investeerimisgurud kasvupotentsiaali ja kus pigem mitte.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Tweet