LHV
Kas ka sulle tundub, et raha kaob helikiirusel pangakontolt? Kuuled kõikjalt, et tuleks säästa ja koguda, aga midagi justkui kuu lõpuks kätte ei jää? Kui jah, siis ära muretse – siin on sulle viis nippi, et kogumisega algust teha sõltumata sellest, kui suur on sinu sissetulek. Kui aga paned raha juba regulaarselt kõrvale ning tahaksid säästud enda kasuks tööle panna, siis tšeki peagi ilmuvat järgmist artiklit „Noorelt rahabossiks – miks ja kuidas alustada noorelt investeerimisega“.
Säästud aitavad säilitada meelerahu. Kui raha kõrvale pandud pole, võib ootamatult purunenud auto või koondamisteade palju stressi tekitada, sundides halvima stsenaariumi korral kõrge intressiga laenu võtma. Lisaks saab kogutud raha abil täide viia unistusi, olgu see siis esimese kodu ost või puhkusereis. Kuidas sellega siiski algust teha?
1. Kuueelarve kulutuste jälgimiseks ja planeerimiseks
Alustuseks on oluline saada ülevaade oma kulutustest. Üks lihtsamaid viise selleks on koostada kuueelarve. Väljaminekute üles märkimine võtab küll veidi aega, kuid annab lõpuks selge ülevaate sellest, kuhu raha läheb ning kus oleks võimalik kokku hoida. Hea on paika panna ka igale kategooriale (transport, toit, hobid, meelelahutus…) oma limiit või eesmärk. Nii saad jooksvalt jälgida, kuidas sul läheb ning millele tuleks rohkem tähelepanu pöörata. Kui eesmärgid on juba paigas ning selgus majas selle osas, palju kuus kõrvale panna suudad, saab läheneda juba konkreetsemalt.
2. Kaalu erinevaid alternatiive ja väldi emotsioonioste
Minu suurimaks üllatuseks eelarvet pidades oli see, kui suure osa mu väljaminekutest moodustavad väiksed, tühisena tunduvad ostud. Paar kohvi siin ja seal, mõni lühem taksosõit, aga kuu lõpus on näha, et väljaminekud, mis tundusid üksikute paarieuroste ostudena, on välja viinud pea sada eurot. Sada eurot, mille oleks vabalt võinud kõrvale panna ja investeerida, sest odavamad alternatiivid neile ostudele olid olemas.
Mugavus on kallis. Kui tahad kokku hoida, unusta ära taksosõidud või jäta auto koju, kui sihtpunkt on piisavalt lähedal, et sinna jalutada või bussiga sõita. Kodus kokkamine on palju odavam kui pidevalt väljas lõunatamine ega võta üldse palju aega, kui mitmeks päevaks toit ette valmistada. Mõistlik on üle vaadata ka erinevad sidepaketid ja püsiliitumised. Tihti leidub neile soodsamaid ja sama häid alternatiive.
Raha aitab kokku hoida ka lojaalsusprogrammidega liitumine. Erinevaid pakkumisi ning kliendikontole tiksuvaid sente kasutades on võimalik vähendada oma ostukorvi hinda märgatavalt. Lisaks sellele tuleb kasuks ka ostunimekirjaga poes käimine – sellele toetudes jäävad emotsiooniostud tegemata.
3. Ära võta võlgu
Lihtne on osta midagi järelmaksuga, eriti, kui ühekordne makse käib üle jõu. Tasub siiski meeles pidada, et hiljem pead ikkagi selle eest maksma. Isegi, kui mitme kuu peole jaotatuna uue telefoni ostmine tundub hea lahendus, toob see endaga kaasa igakuise kohustusliku väljamineku, tõenäoliselt millegi muu arvelt. Järelmaksude ja laenudega kaasnevad ka intressimaksed, seega maksad kokkuvõttes rohkem, kui ese väärt on. Muidugi on teinekord laenu võtmine igati õigustatud – olgu see siis kodu ostuks või investeeringuks, kuid üldjuhul mitte jooksvate kulude katteks, mis sulle raha sisse ei too või kulutusi ei vähenda.
4. Pööra oma oskused sissetulekuks
Võib-olla oled oma kulud juba miinimumini viinud, aga sissetulek on lihtsalt liiga väike, et sellest midagi kõrvale panna. Või tahaksid hoopis panna veel rohkem. Sel juhul võib vaadata, kuidas saaks mõne lisasissetulekuallika tekitada. Vahest on sul mõni hea oskus, millega töö või kooli kõrvalt lisaraha teenida.
Hea keeleoskuse puhul on võimalus pakkuda näiteks tõlke- või toimetamisteenust. Tihti otsitakse ka sotsiaalmeedia pädevusega inimesi veerandkohaga ettevõtte sotsiaalmeediat haldama. Ehk oled selgeks õppinud mõne disainiprogrammi ning suudaksid pakkuda häid visuaale. Nõudlust on ka tuutoritele – miks mitte anda kord nädalas mõni eratund matemaatikas või füüsikas. Tänapäeval ei pea selleks isegi kodust lahkuma. Heal sõnameistril on võimalus copywrite’ida või e-raamatuid müüa. Variante on lõputult.
Kui selliseid oskuseid ei leidu, on internetis palju võimalusi uute teadmiste omandamiseks. Ettevõtetel nagu Google ja Meta on omad programmid, mille läbimisel saad tunnistuse ja tööturul kõrgelt hinnatud oskused.
5. Paar trikki kogumiseks
Lisaks kõigele eelnevale on veel paar lihtsat trikki ja strateegiat kogumiseks. Näiteks võid kanda kohe sissetuleku laekudes osa rahast säästu- või Kasvukontole, kasutada ostude eest maksmiseks vaid sularaha ja mündid panna kõrvale või iga kord midagi ostes mõelda, kas suudaksid seda kaks korda osta. LHV kliendil on võimalus lülitada sisse ka mikroinvesteerimine, mis ümardab kaardiostud lähima täisarvuni ning kannab selle ja ostu vahe Kasvukontole. Keskmiselt koguneb kontole nõnda 1,1 eurot päevas, ehk ligi 400€ aastas.
Nippide lihtsamaks rakendamiseks
Mitmed eelarvepõhjad ja -rakendused on tasulised, seega lõin Exceli eelarvepõhja, mille saad endale tasuta alla laadida SIIT. Põhi arvutab sinu eest paljud asjad ise ära ning eelnev Exceli kogemus pole vajalik. Failist leiad nii näidiskuu kui ka eraldi lehe graafikute jaoks, kus saad silma peal hoida ka oma investeeringutel. Samuti on esimesel lehel selged juhised eelarvepõhja kasutamiseks. Exceli puudumisel võid faili laadida üles Google Drive’i ja avada Google Sheetsi kaudu, kuid seda tehes tuleb arvestada, et kõik graafikud ei pruugi toimida ning vorming läheb osaliselt paigast.
Linda Hallika on LHV maakleritegevuse praktikant.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Tweet