Buffett asus ostma, Tepper müüb - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Buffett asus ostma, Tepper müüb

Raido Tõnisson

18.11.2022 09:25

iStockphoto

Nädala alguses avaldasid USA kaks tuntud investeerimisfirmat Berkshire Hathaway ja Appaloosa Management aruanded tehingutest, mida tehti 2022. aasta III kvartalis. Kui üks neist vähendas kolmandas kvartalis aktsiariski oluliselt, siis teine leidis atraktiivseid ostukohti nii tehnoloogia- kui energiasektoris ning oli kokkuvõttes kolmandas kvartalis aktsiate netoostja.

Appaloosa fondi asutajat ja juhti David Tepperit on Forbes-i poolt nimetatud oma põlvkonna kõige edukamaks riskifondijuhiks (ehkki paljudel analüütikutel on kindlasti teistsugune arvamus). Tepperi isikliku varanduse suuruseks hinnatakse 18,5 miljardit dollarit.

2022. aasta III kvartali seisuga hõlmab Tepperi portfell kokku 30 aktsiat, mis on võrreldes eelneva kvartaliga langenud 8 võrra ja oluliselt kahanenud võrrelduna aastataguse kolmanda kvartaliga, kui positsioone oli 50. Portfelli koguväärtus langes kvartaliga 13% võrra 1,6 miljardi dollarini, eelkõige tingituna Amazoni ja Alphabeti langusest. Kuid ka neljas suurim positsioon, Meta Platforms, kahanes kolmandas kvartalis portfelliga võrdväärses tempos.

Kui ostupoolel ei teinud Tepper kolmandas kvartalis ühtegi tehingut, siis müükide osas oli aktiivsus suur, müües ära tervenisti 8 positsiooni ja vähendades aktsiate arvu 12 positsiooni puhul. Tepperi kõige märkimisväärsem tehing III kvartalis oli jaekaupluste ketti haldava Kohl’s Corpotationi müük, mis varem moodustas portfellist koguni 4,2% suuruse osa. Teine suurem müük hõlmas Warren Buffetti praegust üht lemmikaktsiat, Occidental Petroleumit, ning väljuti ka kommunaalteenuseid pakkuvast firmast PG&E. Viimasega on Tepper aktiivselt tehinguid teinud juba alates 2001. aastast ning kuigi alates 2020. aasta neljandast kvartalist on ta selle aktsiaga teinud üksnes müügitehinguid, ei ole üllatus, kui lähitulevikus see Tepperi portfellis uuesti oma koha leiab.

Osaliselt müüs Tepper kolmandas kvartalis toiduainete müügiga tegeleva Sysco aktsiaid, vähendades positsiooni 52% võrra ning poole võrra maandati riski ka väetiste müügiga tegelevas ettevõttes Mosaic Company. Lisaks nn „turvasadamate“ müügile vähendas Tepper kolmandas kvartalis portfellile enim kahju tekitanud mitme suure tehnoloogiafirma osakaalu portfellis, sealhulgas Meta Platforms, Microsoft, Salesforce, kuid ka Hiina e-kaubandushiiglase Alibaba puhul vähendati aktsiate arvu 10% võrra.

Valdusfirma Berkshire Hathaway tegevjuhti Warren Buffett on üks kõigi aegade edukamaid investoreid, keda tuntakse ka hüüdnimega „Omaha oraakel“. Buffett, kes ostis oma esimese aktsia 11-aastaselt ning tema väärtus on kasvanud 107,8 miljardi dollarini (millest lõviosa on ta lubanud heategevuseks ära anda). Buffett on tuntud ka omanimelise indikaatori poolest, mis on turuosaliste seas laialt kasutatav mõõdupuu otsustamaks, kas aktsiaturg on parasjagu üle- või alahinnatud.

Kolmandas kvartalis kahanes Warren Buffetti portfelli väärtus võrreldes eelneva kvartaliga marginaalselt 1,3% võrra 296,1 miljardi dollarini, ehkki aastavõrdluses on toimunud 5,1% kahanemine. Jätkuvalt on Buffetti suurimaks positsiooniks ülekaalukalt Apple, mis moodustab koguni 42% kogu portfelli väärtusest. Järgnevad Bank of America 10%ga ja Chevron 8%ga, mida kolmandas kvartalis veidi ka juurde osteti.

Tehinguaktiivsuse osas oli kolmas kvartal üsna tegus, eriti arvestades, et pärast koroonakriisi on Buffett pigem passiivsem olnud. Kokku tegi Buffett kvartali jooksul 14 tehingut, millest 8 olid ostutehingud ja 6 moodustasid müügid. Enim äramärkimist väärivaks ostutehinguks võiks nimetada Taiwan Semiconductori, mis varustab mikrokiipidega teiste seas ka Apple’it.

Tehingu koguväärtus ulatub hinnanguliselt 4,1 miljardi dollarini, mis tähendab portfellis suuruselt kümnendat positsiooni ning võtab enda alla 1,4% kogu portfelli turuväärtusest. Arvestades, et kokku ulatus kvartali jooksul tehtud ostutehingute kogusumma 9 miljardi dollarini, moodustab Taiwan Semiconductori aktsiate ost sellest peaaegu poole. Peale Buffetti avas Taiwan Semiconductoris positsiooni veel 95 fondijuhti, võrreldes 100-ga 2022. aasta II kvartalis.

Uute aktsiatena ostis fondijuht ka investeerimispanga Jefferiesi ja ehitusmaterjalide tootmisettevõtte Louisiana Pacificsi väärtpabereid, ehkki kahepeale kokku moodustavad nad portfellist marginaalse osa. Üheks olulisemaks ostutehinguks oli kolmandas kvartalis ka Occidental Petroleumi positsiooni täiendamine 22% võrra, tõenäoliselt pärast seda, kui aktsiat oli septembris tabanud järsk 18%-line langus.

Ilmselt oleks Buffett Occidentali aktsiaid juurde ostnud juba varem, kuid kuna Berkshire’i valduses olevate Occidentiali aktsiate arv oli juba lubatud piirmäära lähedal, ei olnud see võimalik. Augusti lõpus suurendati vastavat piirmäära aga 25%lt 50%ni, mida Buffett kohe ka ära kasutas. Arvestades Buffetti suurt huvi Occidentiali vastu ja asjaolu, et Berkshire omab juba olulist osa Occidentiali käibelolevatest aktsiatest, ei saa välistada võimalust, et pikemas perspektiivis võib Buffettil olla huvi kogu ettevõte Berkshire’i alla tuua.

Müügipoolel sulges Buffett kolmandas kvartalis kinnisvaraarendajana tegutseva Store Capitali positsiooni ning kahandas mõnevõrra finantssektori osakaalu portfellis, müües ära osa U.S. Bancorp ja Bank of New York Mellon aktsiatest. Tehnoloogiasektoris vähendati arvutimängude tootja Activision Blizzardi positsiooni 12% võrra ning väiksemal määral müüdi juba teist kvartalit järjest osaliselt autotootja General Motoris aktsiaid (−5%).


Suuremad positsioonid on võetud väärtpaberite turuväärtuse järgi, numbrid sulgudes tähistavad positsiooni aktsiate arvu muutust. TOP3 uued on reastatud ostetud koguse järgi. TOP3 müüdud on reastatud müüdud koguse järgi.

TOP3 lisatud ja TOP3 vähendatud on reastatud aktsiate arvu muutuse alusel. Kõigil sulgudega ridadel on sulgudes positsiooni aktsiate arvu muutus. Allikas: nasdaq.com

Kuidas me seda teame? USA-s on investeerimisfondidel (ehk institutsionaalsetel investoritel) kohustus esitada väärtpaberi- ja börsijärelevalvele (SEC) igas kvartalis aruanne 13F, kus on välja toodud investori kõik positsioonid ning nendega seotud tehingud. Kohustus on raporteerida ainult USA väärtpabereid ja pikkasid positsiooni, seega lühikeseks müüdud aktsiaid need aruanded ei sisalda.

Tuleb veel märkida, et kuna investoritel on kohustus aruanded avaldada 45 päeva jooksul pärast kvartali lõppu (ning üldjuhul nad ka seda varem ei tee), siis ei peegelda kvartalilõpu seisuga kirja pandud info enam investeerimisfondi või –firma viimast seisu. Siiski pakuvad 13F-aruanded väga head võimalust heita pilk fondide (ja nende maailmakuulsate juhtide) mõttemaailma. Neid aruandeid analüüsides võib saada hea aimduse, kus näevad tuntud investeerimisgurud kasvupotentsiaali ja kus pigem mitte.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon