Solaredge trotsib USA päikeseenergia turu jahtumist - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Solaredge trotsib USA päikeseenergia turu jahtumist

Erko Rebane

09.05.2023 15:42

Autor: Raze Solar

Elektrihindade märkimisväärse tõusu järel koges päikeseenergia süsteemide turg plahvatuslikku nõudluse kasvu. Ühendriikidele orienteeritud ettevõtetel seisab tänavu ees mõnevõrra keerulisem aasta, sest intressimäärade tõus kahjustab tarbijate huvi ja California osariik vähendas majapidamistele päikeseenergia eksportimise eest makstavat tasu, kuid Euroopa turg püsib tugevana ja see on vesi eeskätt Solaredge’i veskile.

Inverterite ja võimsuse optimeerijate tootja Solaredge kasvatas esimeses kvartalis aastaga käivet 44% 943,9 miljoni dollarini (Q4 61,4%), ületades konsensuse 932 mln suurust prognoosi. Aktsia kohta teeniti kasumit 2,90 dollarit (aasta varem 1,2 USD), mis oli tervelt 95 sendi võrra parem analüütikute ootusest.

Erinevalt mikroinverterite tootjast Enphase’ist, kes on tugevamalt seotud USA majapidamiste turuga (Ühendriigid moodustavad 65% kogukäibest), on Solaredge teistsuguse geograafilise hajutatusega. Viimase puhul moodustas Euroopa esimeses kvartalis käibest 64%, Ühendriigid 27% ja 9% pärines mujalt maailmast. Euroopa turg püsis Solaredge’i kohaselt endiselt väga tugevana, saavutades esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes müügitulu 102% kasvu 577 mln dollarini. Seal on ettevõtte jaoks nõudlus endiselt tugevam kui suudetakse rahuldada ja täitmata tellimused sisuliselt terveks selleks aastaks olemas.

Kuna ka Euroopas intressimäärad tõusevad ja majandus võiks jahtuma hakata, siis tekib küsimus, kas ka siin võiks nõudlus seetõttu väheneda, kuid selliseid märke Solaredge praegu ei näe. Elektrihind on tippudest alla tulnud, kuid ikkagi kõrgem võrreldes minevikuga, mis muudab investeeringu paneelidesse jätkuvalt atraktiivseks nii majapidamiste kui ka ettevõtete seisukohast.

Solaredge’i USA käive kahanes esimeses kvartalis aastaga 4% 256 miljonile dollarile, mille taga on intressimäärade tõus ja Californias NEM 3.0 rakendumine aprilli keskpaigast, mis vähendas majapidamistele päikeseenergia eksportimise eest makstavat tasu üle 70% võrra.

Ka muu maailma segment on väga tugev, kasvades aastaga 32% 75,9 miljoni dollarini – sinna alla mahuvad 24 riiki Aasiast, Aafrikast ja Ladina-Ameerikast. Ka neis riikides on potentsiaal väga suur: näiteks Lõuna-Aafrika Vabariik seisab pidevate voolukatkestustega silmitsi ja seal on pretsedenditu nõudlus paneelide järele. Jaapanis näiteks on valitsus samuti toetama paneelide paigaldamist majapidamiste katustele.

Lisaks laiemale geograafilisele tulude jaotusele eristab Solaredge’i Enphase’ist ka see, et nad teenindavad alates 2013. a kommertsturgu, kellele müüdi esimeses kvartalis 2,1 gigavati jagu invertereid ehk 108% rohkem kui mullu samal ajal. Rekordtulemuste taga on ettevõtete ESG poliitika raames vähendatav süsiniku jalajälg.

Bilanss püsib ettevõttel väga tugevana, kui rahaliste vahendite maht oli 1,6 mld USD ja netomaht võlakohustusi arvestades 1 mld USD.

Teise kvartali väljavaade

Teiseks kvartaliks prognoosib ettevõte müügitulu jäämist vahemikku 970–1010 mln USD, mis esindaks mulluse pealt 48–54% kasvu ehk kiiremat kui esimeses kvartalis. Päikeseenergia üksuse ehk lõviosa ettevõtte brutokasumi marginaal peaks jääma 34–37% vahemikku (Q1 35%), mida toetab nii parem efektiivsus kulude osas kui ka euro tugevnemine dollari suhtes.

Sarnaselt Enphase’ile oli ja Solaredge’i juhtkond vaatamata NEM 3.0 rakendumisele California ja kogu USA turu keskpika väljavaate suhtes optimistlik, sest mullu vastu võetud Inflation Reduction Act ikkagi jääb paneelide paigaldamist järgmiseks kümneks aastaks toetama. Kuigi NEM 3.0 regulatsiooni kohaselt teenib California majapidamine keskmiselt üle 70% vähem nüüd päikeseenergia müümisest elektrivõrku, on võimalik koos salvesti ja importi/eksporti ajastava tarkvaraga siiski saavutada väga head ökonoomikat. Solaredge’i juhtkond tõi välja, et koos salvestiga on võimalik Californias vähendada oma kuist elektriarvet kuni 95% ja nõnda teenida süsteemi investeering tasa 6–7 aastaga.

Lisaks on aastas paar kuud (august ja september), kus kommunaalettevõtted maksavad päikeseenergia ostmise eest jätkuvalt väga heldekäeliselt (kuni 3 dollarit kilovatt-tunni eest), aga sellest maksimaalselt kasu lõikamiseks on vaja õiges mahus päikepaneelide ja salvesti võimsust. Tõenäoliselt tuleb tarbijatele anda natuke aega uue olukorraga harjumiseks ja paigaldajad peavad tegema ka omapoolset selgitustööd. Varasemad sarnased näited Euroopast annavad alust arvata, et nõudlus võiks ühel hetkel ka Californias taastuda.

SolarEdge’i aktsia (valge) ja järgmise 12 kuu oodataval aktsiakasumil põhinev P/E kordaja (lilla).

Allikas: Bloomberg

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon