LHV
2024. aasta kolmanda kvartali märksõnadeks aktsiaturgudel olid FEDi järsk intressimäärade langetus ja arenevatel turgudel Hiina majandust stimuleerivad rahapoliitilised meetmed. LHV Kasvukonto kasutajatel oli kolmandas kvartalis võimalik neist arengutest kasu lõigata mitme fondi kaudu, kuid üllatuslikult osutusid kvartali jooksul tehtud ostudest populaarseks hoopis üksikaktsiad. Artiklis vaatame lähemalt peale, mis Kasvukontos kolmandas kvartalis toimus ning milliseid valikuid investorid veel tegid.
Kasvukonto portfellide raskuskese on üha rohkem kaldu USA suurfirmade poole
2024. aasta kolmanda kvartali seisuga on olemasolevatest positsioonidest endiselt enim investeeritud USA suurimaid ettevõtteid katvasse fondi SXR8, mille varade mahtude osakaal suurenes kvartaliga 0,8 protsendipunkti võrra veerandini ja jõudis sellega kõrgeimale tasemele alates 2019. aasta neljandast kvartalist. Aastataguse III kvartaliga võrreldes on SXR8 osatähtsus suurenenud 1,1 protsendipunkti võrra, osaliselt tingituna fondiosaku väärtuse 37% tõusust.
Ajaloolise keskmisena on SXR8 osakaal püsinud kõikidest teistest fondidest oluliselt suurem ehk 26% juures, millelt vähenemine võib tuleneda osaliselt sellest, et viimastel aastatel on Kasvukonto valikusse lisandunud palju uusi instrumente (sh üksikaktsiad ja krüptovarad), võimaldades kasutajatel valida laiema valiku väärtpaberite vahel ning vähendades seeläbi portfelli sõltuvust ühest kindlast instrumendist.
Kasvukonto kasutajate teine suurim investeering on peamiselt USA tehnoloogiaettevõtteid järgiv EXXT, kus paikneb kolmanda kvartali seisuga 13% kogu Kasvukonto varadest, püsides võrrelduna II kvartaliga samal tasemel, kuid olles aastataguse III kvartaliga võrreldes vähenenud 0,1 protsendipunkti võrra.
Maailma ettevõtetesse investeeriv VWRL-i osakaal suurenes kvartalivõrdluses 0,2pp võrra ning aastatagusega võrreldes on fondil 0,1% suurem osakaal. Järgnesid dividendimaksjad (ISPA) ja Bitcoini hinda järgiv COINXBE, millest kummagi puhul püsis osakaal kvartaalses võrdluses stabiilsena vastavalt 3,3% ja 3,2% peal.
Üksikaktsiad on kogumas populaarsust Kasvukonto portfellides
Kolmandas kvartalis tehtud uutest ostudest osutus populaarseimaks USA suurfirmasid koondav SXR8, kuid fondivalikute kõrval on tähelepanuväärne see, et top 10 uue ostu sekka sattusid ka mitmed üksikaktsiad: Nvidia, Berkshire Hathaway ning Alphabet. Olgugi, et populaarsemate fondide kõrval oli nende osatähtsus III kvartalis tehtud koguostudest üsna väike ja ulatus kolme peale kokku 6%ni, ei ole nõnda palju üksikaktsiaid top ostude sekka Kasvukontos kunagi varem sattunud.
Rõõm on näha, et Kasvukonto kasutajad on ära kasutanud võimaluse soetada jupikaupa aktsiaid, mis tervikuna ostes võivad maksta sadu dollareid. Nimetatud kolme aktsia lisamiseks oma investeerimiskonto portfelli pidanuks välja käima minimaalselt kokku ligi 750 dollarit, kuid Kasvukonto kaudu on võimalik omandada osalus neis kolmes ettevõttes kasvõi mõne euro eest.
Aktiivselt osteti III kvartalis ka USA tehnoloogiaettevõtteid koondavat fondi EXXT, kuid esile võiks tõsta ka dividendimaksjad SPYD ja ISPA. Hoolimata taastuvenergia sektori allakäigust börsidel, mahtusid 2%-ga populaarsemate valikute hulka ka puhta energia tootjad (INRG).
Kasvukonto valikus olevate fondide mediaantootluseks kujunes teises kvartalis 3,0% ning positiivse tootluse saavutas 35 fondi 44st. Kvartali suurimaks võitjaks osutus Hiina ettevõtetesse investeeriv XCHA, mis saavutas 16% tootluse, samas üle 10%-lise tootluse saavutas veel ka USA dividendimaksjaid koondav SPYD. Järgnesid globaalselt kinnisvarafirmadesse investeeriv SPYJ, e-spordi ettevõtteid koondav ESP0 ning Austraalia ja Aasia suurettevõtetesse investeeriv SXR1. Seevastu kehvemini läks ether’i turuhinna liikumist järgival fondil COINETHE, mis kukkus 26% ning enam kui 3% miinusega lõpetasid kvartali ka elektriautode tootjad ECAR ja Skandinaavia ettevõtetest koosnev CN1.
Kasvukonto valikus olevatest üksikaktsiatest osutus edukaimaks Paypal 34% kallinemisega, millele ei jäänud palju alla Tesla 32% tootlusega ja logistikafirma DSV 30% tõusuga. Lisaks viimasele oli Fortum ainuke, mis Euroopa aktsiatest kolmandas kvartalis positiivse tootluse saavutas, samas kui langusega lõpetanud 12st aktsiast oli Euroopa aktsiaid 5. Kõige rohkem kukkus aga ravimite arendaja Moderna (−44%), millest järgmine, Intel, loovutas 24%. Nvidia, Berkshire Hathaway ja Alphabeti, mida kolmandas kvartalis rohkelt osteti, tootluseks kujunes vastavalt −1,7%, +13,1% ja −9,0%.
Kasvukonto valikus olevast 44-st fondist teeb regulaarseid väljamakseid 14 ning ülejäänud 30 fondi reinvesteerivad dividendid automaatselt. Väljamaksepõhiselt pakuvad kõrgeimat aastatootlust dollaris noteeritud ettevõtete võlakirjadesse investeeriv LQDA ning sajasse stabiilselt dividende maksvasse arenenud riikide ettevõtetesse investeeriv ISPA.
Kuigi mõlema puhul ulatub jooksva 12-kuu dividenditootlus 4,9%ni, siis viimase puhul on dividendimaksed aastaga 11% võrra langenud, LQDA samal ajal aga on 7% võrra väljamakseid suurendanud. Kolmeaastased dividendi kasvud on mõlema fondi puhul korralikud, ehkki kõige kiiremini kasvatab pikaajaliselt dividendimakseid USA tehnoloogiaettevõtetesse investeeriv EXXT. Samas on selle jooksev dividenditootlus kõige madalam, 0,3%.
2024. aasta kolmandas kvartalis suurenes LHV Kasvukonto kasutajate ostumahtude osakaal 65% peale ehk eelnenud 2 kvartali kõrgeimale tasemele, kuid jääb märkimisväärselt alla ajaloolisele 74% keskmisele.
LHV Kasvukonto on üks vanimaid LHV Panga investeerimistooteid, mille kasutajate arv ületab nüüdseks juba 63 tuhandet.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Tweet