Kas laenu võtmine on mõistlik või hoopis taunitav? Mida peaks laenu võtmisel kaaluma ja millele tähelepanu pöörama? Miks on pikaajalise laenu intress madalam ja mida pank laenuandmisel uurib? LHV podcastis räägivad laenamisest LHV jaepanganduse finantseerimisosakonna juht Marko Kiisa, LHV Finance’i juhataja Kadri Kiisel ja LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Lähiajaloo ajaarvamisel võib mõnes mõttes teetähisena kasutada ka finantskriisi, kui 2008. a eelnenud priiskavale elule järgnes pikk kasinusperiood. Transformatsiooni kohtas pea igas valdkonnas ning erandiks polnud ka eralennukite turg, kus ulmeliste tasemeteni küündinud tootmine ja hinnad vajusid pikaks ajaks kokku.  Alles 10 aastat hiljem võime näha märke, et atraktiivsed hinnad on ostjad tagasi turule meelitamas.

Üheksa aastat kestnud aktsiaturgude tõusust, kõrgetest valuatsioonidest ja kerkivatest intressimääradest hoolimata on globaalsed fondijuhid hakanud pärast 15 kuud jälle Ühendriikide aktsiaid kokku ostma.

Finantsturgudele jõuab igapäevaselt sadu analüütikute kommentaare ja aktsiasoovitusi. Osad investorid on otsustanud neile mitte liiga palju tähelepanu pöörata, teiste jaoks aga võivad ekspertide prognoosid kujuneda määravaks ostu- või müügiotsuse langetamisel.  Kus peitub tõde?

Nelli Janson 12.06.2018 9:15

Kes elus esimest korda soovib osta aktsiaid, siis võib kogu protseduur esialgu üsna segane tunduda. Millist orderitüüpi kasutada? Mis vahe on turuorderil ja limiitorderil? Kaua need kehtivad? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiame alljärgnevalt ka vastused.

Kirke Ruuven 11.06.2018 10:04

Maailmas juuakse iga päev ära ligi 3 miljardit tassi kohvi. Eriti palju tarbitakse seda arenenud riikides, kus domineerivaks tarbijaskonnaks on noor Y-generatsioon, kelle mõjul kujunevad sektoris pidevalt uued trendid. Samas eksisteerib reaalne oht, et aja jooksul vähenevad kliimamuutuste tõttu kohvi kasvatamiseks sobilikud kohad ja kaovad ka mitmed kohviliigid.

Teiste ees edumaa saavutamine ning soov vältida suuri kaotusi viivad investorid kõikvõimalike teejuhiste otsingule, mille abil õnnestuks tulevikku veidigi selgemas valguses näha. Kuigi majandussurutised kipuvad tulema ootamatult ja nende prognoosimine on keeruline, leidub paar signaali, mis on ajalooliselt osutunud üsna usaldusväärseks eelhoiatuseks.

Eile sai viimast päeva osaleda Tallinna Sadama IPO-s. Küsisime vahetult pärast märkimiste lõppu finantsportaali kasutajate ja selle Facebooki jälgijate arvamust IPO edukuse kohta. Oma arvamust avaldas kokku 123 kasutajat. Nende hulgas on nii investoreid, kauplejaid kui ka niisama börsimaailma huvilisi. Alustasime küsitlust Facebookis, kus oli 55 vastajat, finantsportaalist lisandus 68.

Kirke Ruuven 6.06.2018 10:00

Philip „Phil“ Knight sai tänavu 80-aastaseks ning figureerib Forbesi jõukate edetabelis 29,6 miljardi dollari suuruse varandusega 28. kohal. Tegemist on mehega, kes lõi 1964. aastal tänaseks päevaks maailma suurimaks spordijalatsite ja -riiete tootjaks kasvanud ettevõtte nimega Nike (NKE). Lugu sellest, kuidas ta enda väikse ettevõttega kõrgustesse pürgis, on väga mõtlemapanev.

LHV 5.06.2018 11:13

Tagatismäärad vaadatakse regulaarselt üle korra kuus ning need sõltuvad väärtpaberi riskist, likviidsusest ning koondpositsiooni suurusest.

6.–8. juulil toimub InvesteerimisFestival 2018. LHV maaklertegevuse juhil Sander Pikkelil on külas festivali üks korraldajatest Tõnis-Denis Merkuljev, kes räägib Investeerimisklubist – mis see on, millega tegeleb ja miks – ja ka põhjalikumalt InvesteerimisFestivalist, selle programmist, eesmärgist ja sündmusega seotud põnevatest nüanssidest.

Tehnoloogiaettevõtete areenil on Ühendriikide ja Aasia kõrval viimasel ajal hakanud end jõulisemalt kehtestama ka Euroopa. Aprillis pälvis börsidebüüdiga tähelepanu Spotify, loetud nädalad tagasi ostis PayPal 2,2 miljardi dollari eest Rootsi finantstehnoloogiafirma iZettle’i ning juuni keskel suunatakse pilgud Amsterdami börsile,  kus oma aktsiad soovib noteerida kiire kasvuga ja kasumlik maksete vahendaja Adyen.

Tarbijahinnaindeksi kasv tähendab, et sukasäärde kogutud raha kaotab iga aastaga ostujõudu. Parimat kaitset selle vastu pakub ettevõtlus, kuid see ei sobi kõigile. Võimalus on omada osa mõnest börsiettevõttest. Millega tuleb aktsiaostu korral arvestada?

Tiit Efert, LHV ajakiri Investeeri 31.05.2018 9:39

Jagamismajanduse lipulaeva Taxifyd on saatmas üleilmne edu. Tänavu võitsid firma asutajad Markus ja Martin Villig EY Eesti aasta ettevõtja tiitli. Markus jagab oma visiooni tuleviku linnapildist ja transpordikorraldusest.

Tiit Efert, LHV ajakiri Investeeri 30.05.2018 9:31

Viimased kaks-kolm aastat on Balti börside jaoks olnud väga põnevad. Lisandunud on uusi ettevõtteid ja horisondile on kerkinud ka uusi potentsiaalseid börsiga liitujaid.

Võimalik inflatsioonisurve, rahapoliitika normaliseerimine ja intressimäärade tõus, tugevnev dollar ning pinged kaubanduses on mõned olulisemad tegurid, mis on tänavu investorite rännaku mullusest palju konarlikumaks muutnud. Järgnevatel kuudel lisandub nimekirja veel Ühendriikide sügisesed vahevalimised.

LHV 25.05.2018 10:33

AS-i Tallinna Sadam IPO on alanud ja seetõttu on LHV podcastis külas ettevõtte juhatuse esimees Valdo Kalm. LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel küsib aktsia hinna kohta ja kuidas see kujunes, samuti märkimise detailide kohta, Tallinna Sadama tulevikuplaanide, aga ka ettevõttega seotud riskide kohta. Tallinna Sadama aktsiate avalik pakkumine kestab 6. juunini.

Endine börsimaakler, tänane Eesti Energia energiakaubanduse juht Charlie Viikberg on külas LHV vanemmaakler Nelli Jansonil. Jutuks on energiakauplemine, energeetika tulevik, arenguvõimalused ja ka see, kuidas igaüks meist tarbijana saab oma energiakasutust targemalt korraldada. Mida aga arvata Eesti Energia börsile viimise võimalusest?

Hooajalised mustrid võivad börsidel olla üsna tugevad, millest üks tuntumaid on käibele toonud ütluse „Sell In May And Go Away“ (eesti keeles: müü maikuus [aktsiad] ja liigu [börsidelt] eemale).  Põhjuse selleks annab teadmine, et mai algusest kuni oktoobri lõpuni on Ühendriikide aktsiaturul olnud ajalooliselt aasta kõige nõrgem kuuekuuline periood. Kui haaraksime soovitusest kinni, siis kui palju see portfelli tegelikult aitaks?

Tiit Efert, LHV ajakiri Investeeri 21.05.2018 9:59

Tallinna Sadam on aastaid riigile toonud kopsakalt dividende. See poliitika ei muutu ka pärast ettevõtte aktsiate noteerimist Tallinna börsil juuni keskel.