Meile kõigile meeldiks, kui investeerimisportfellide  väärtus ainult kasvaks, kuid turuosaliste emotsioonide ning majandustsükli tõttu tuleb paratamatult seista silmitsi ka perioodidega, kus aktsiate hinnad kukuvad 10-20% ning mustemates stsenaariumites isegi rohkem. Järgnevad viis mõtet ning soovitust aitavad Sul ennast langusteks paremini häälestada ning neist edukamalt välja tulla.

Evelyn Liivamägi 22.02.2018 10:40

Jaanuarist rakendus inimese kõigile tuludele üldine maksuvaba tulu määr kuni 6000 eurot aastas ehk kuni 500 eurot kuus ning sellega seoses kadus ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja tööõnnetushüvitistele.

Priit Rum 21.02.2018 8:52

Rahast võib mõelda mitut moodi ja see väljendub ka tutvustatavates raamatutes. Mõnele lugejale tundub kindlasti, et raha on vähe, teisele jällegi, et raha on küll palju, kuid selleni on keeruline jõuda, kolmas püüab kasvatada seda, mis tal on, ja neljas usub, et kunagi saab ta pururikkaks niikuinii. Kindlasti on raamatutest abi, et rahaasjad enda jaoks selgemaks mõelda.

Neljanda podcastiga jätkame kauplemise lainel. Marat Kasparov on üks Eesti tuntumaid kauplejaid, kes räägib LHV vanemmaakler Nelli Jansonile muu hulgas oma parimatest ja halvematest tehingutest, börsihai aktsiamängust, headest investeerimisideedest ja sellest, mida on kauplejana (või üldiselt elus) läbilöömiseks tarvis.

LHV ajakiri Investeeri 20.02.2018 8:43

Muusikamaailma rikkaima perekonna moodustavad räppar Jay Z ja lauljatar Beyoncé, kellel on kahepeale vara 1,16 miljardi dollari väärtuses, milles mehe osa on 810 miljonit. Selle rikkuse taga ei ole pelgalt edu meelelahutajana, vaid ka usin ja osav investeerimine

Marten Raudsepp 19.02.2018 14:11

Positiivne nädal turgudel kandus üle ka Börsihai mängu. Kui S&P 500 indeks tõusis nädalaga 4.30%, siis Börsihai mängijate portfellid vastasid keskmiselt 2.39%. Esikohal on 18. nädalat järjest Mikk Talpsepp, kelle portfell „jaanuar“ kasvas nädalaga 12.68%. Kõige suuremat tootlust näitas esikümne mängijatest Rode Robert Tedrema, kelle portfell „Lendlevkiisu“ kasvas nädalaga 25.78%. Margus Piiritsa portfell „Hipposthenes (Mruudus)“ kasvas nädalaga 25.46% ning Martin Jürgensoni portfell „Ei haiuime supile“ 24.50%.

Tänavu jaanuaris 4,1% peale langenud tööpuudust nähti Ühendriikides viimati 17 aastat tagasi. Stabiilselt kasvav palk ning soodsad väljavaated töökoha leidmisel julgustavad tarbijaid võtma aktiivselt laenusid hoolimata sellest, et intressimäärad on  2016. aasta teisest poolest alates tõusnud.

LHV ajakiri Investeeri 14.02.2018 10:05

Kunsti peamine eelis võrreldes teiste inves­teerimisinstrumentidega on emotsionaalne intress, mida võimaldab teoste esteetiline väärtus. Vaatad ja naudid.

Samal ajal kui aktsiaturgudel nähakse ühtäkki pea kohal tumedaid pilvi kogunemas ning ringi liiguvad isegi avamused pullituru lõpust, jätkavad ettevõtted Ühendriikides neljanda kvartali tulemustega analüütikute ootuste ületamist ning optimistlike sõnumite jagamist jooksvaks aastaks.

Marten Raudsepp 12.02.2018 14:36

Erakordne nädal turgudel avaldas tugevat mõju ka Börsihai mängule. Kui S&P 500 indeks langes nädalaga 5.16%, siis portfellide keskmiseks tootluseks kujunes -1.80%. Kõige suuremat kasu turgude langusest lõikas Mikk Talpsepp, kellele kuulub hetkel nelikjuhtimine. Esikoha portfell seejuures väärtust ei kaotanud ning püsib 618 724.72 euroga kindlalt esikohal. Eelnevate nädalatega järjest ülespoole pürgiv Silvia Nafthal portfelliga „NG“ pidi eelmisel nädalal tunnistama 6.23% langust ning vahe liidriga kasvas ligi 100 000 euroni.

Käitumusliku rahanduse uuringud on tõestanud, et investorid kipuvad portfellis tundma kaotusi kaks korda tugevamalt kui võitusid.  Hoolimata sellest, et selja taha jääb aktsiaturgude 10-20% tõus eelmisest aastast ning jaanuaris jätkunud spurt, kustuvad positiivsed mälestused kiiresti, kui turgudel hakkab lainetama punaste numbrite meri.

Kirke Ruuven 7.02.2018 11:03

Esimese maailmasõja ajal avastati Maracaibo järvest massiivsed naftareservid. Sellega algas Venezuela majandusbuum, mis tõstis 1935. aastaks SKP inimese kohta Ladina-Ameerika riikide seas kõrgeimale tasemele. Vaatamata sellele, et Venezuelas on kõige suuremad naftavarud maailmas (üle 300 mld barreli), peavad sealsed elanikud 2018. aastal toidu pärast võitlema või prügikastidest jääke otsima, kuna poed on tühjad ja tänavatel toimuvad mässud. Kuigi alates 2013. aastast ei ole Venezuela valitsus hindade tõusu kohta adekvaatset statistikat avalikustanud, väidavad mõned eksperdid, et eelmisel aastal tõusid hinnad +4000%.

Börsihai XVIII nädal möödus üle pika aja punastes toonides ning see avaldas tugevat mõju ka meie mängijate portfellidele. Kui S&P 500 indeks langes nädalaga 3.85%, siis portfellide keskmiseks tootluseks kujunes -3.05%. Endiselt on juhtohjad Mikk Talpsepa käes, kelle portfell „95%“ langes nädalaga 8.35%. Talpsepa kandadele on astumas Silvia Nafthal portfelliga „NG“, kes on iga nädalaga liidriga vahet vähendanud. Hetkel on kahe esimese vahe 65 166.16 eurot.

Kuna neljanda kvartali ning aastaaruande esitamiseks antakse USA ettevõtetele tavapärasest rohkem aega, on tulemused hajutatud pikemale perioodile ning sestap jätkame ülevaadetega harjumuseks kujunenud kolme nädala asemel kauem.

LHV kolmanda podcasti teemaks on kauplemine ja investeerimine. LHV vanemmaakler Nelli Janson vestleb Lauri Meidlaga, kes on endine päevakaupleja, investor ja ettevõtja. Vastused saavad küsimused, kuidas Lauri kauplemisega alustas, kuidas seda õppis ning milliseid järeldusi päevakaupleja tööst teinud on. Mida aga arvata uuematest investeerimisvõimalustest, –ideedest ja –suundadest?

 

https://soundcloud.com/lhvpodcast/lauri-meidla-raagib-kauplemisest-lhv-podcast-03-2018

 

Head kuulamist!


Finants- ja majanduskriisi järgselt paisunud puudujäägid valitsuste eelarvetes sundisid arenenud riike tõmbama kulutusi koomale, millest polnud pääsu ka riigikaitse vallas. Taastunud majanduskasv, geopoliitilised tulekolded ning vajadus sõjaväge moderniseerida on viinud kaitsekulutused taas tõusuteele.

Kirke Ruuven 31.01.2018 11:09

Tony Robbinsit, sünninimega Anthony Jay Mahavorick, nimetatakse Ameerika Ühendriikide parimaks era- ja ärielu arendamise strateegiks. Ta on koolitanud nii Bill Clintonit kui miljardärist fondijuhti Paul Tudor Jonesi ja kõik tema kirjutatud raamatud on ülimenukad. Robbinsi turuväärtus on pool miljardit dollarit, ta omab Fidžil luksuskuurorti ja sõidab eralennukiga. Lisaks on Tony viimase kahe aasta jooksul varustanud maailmas rohkem kui 200 miljonit inimest toiduga ja võimaldanud Indias 100 tuhandele inimesele ligipääsu joogiveele. Tony, olles pärit väga kasinatest tingimustest, on ise elav näide sellest, mida ta enda raamatutes ja koolitustel õpetab.

LHV esimeses podcastis on meie vanemmaakleri Nelli Jansoni vestluskaaslane päevakaupleja Marek Kallin. Jutuajamise teemaks on kauplemine, kauplemisega alustamine ja mida tehingute tegemisel silmas pidada. Puutumata ei jää ka aktuaalne krüptoraha teema.

Börsihai XVII nädal tõi kaasa põneva tulemuste hooaja alguse ja portfellide tugeva kasvu. Kui S&P 500 indeks kasvas nädalaga lausa 2.23%, siis portfellid tõusid nädalaga poole vähem, kõigest 1.12%. Eelnevatel nädalatel rahapositsioonidele panustanud Mikk Talpsepp on talveunest ärganud ning vahet järgnevatega tugevalt kasvatanud, saades eelmise nädala portfelli „95%“ tootluseks 17.90%. Esmakordselt esikolmikusse murdnud Silvia Nafthali portfell „NG“ kasvas nädalaga 27.68%. Esikohast jääb teda lahutama veel 91 401.07 eurot.

Jaanuar pole veel läbigi, kui S&P 500 indeks on aasta algusest tõusnud juba üle 7% - tootlus, mida võiks harilikult poolaasta kohta väga heaks tulemuseks lugeda. Ühe põhjuse hõiskamiseks annavad ettevõtete neljanda kvartali tulemused ning ootus, et maailmamajanduse tugev kasv ning USA maksureform pakuvad taganttuult ka käesolevaks aastaks.