iStockphoto
Veebruaris, mis pani punkti 2018. aasta viimaste tulemuste hooajale, tegid LHV kliendid enim tehinguid Merko Ehituse ja Tallinna Kaubamaja aktsiatega, mis mõlemad teatasid kuu jooksul priske dividendiettepaneku. Tabelisse lisandus aga uus tulija: kanepitootja Cronos Group.
Allikas: LHV
Merko Ehitus
Eesti juhtiv ehitusfirma Merko Ehitus MRK1T, mis tegeleb ka kinnisvaraarendusega, on esmakordselt alates selle artiklisarja algusest osutunud enimkaubeldud aktsiaks LHV klientide seas. MRK1T aktsia jaoks oli veebruar oluline tõusukuu: aktsia kallines kuuga +8,2%. Enamik sellest tõusust tuli kuu keskel, mil Merko teatas ettepanekust maksta aktsionäridele 2018. aasta tulemuste eest dividendi 1 euro aktsia kohta.
Olulisim uudis Merkolt tuligi kuu keskpaigas, mil avaldati mulluse neljanda kvartali ja täisaasta tulemused. Ettevõtte neljanda kvartali müügitulu oli 119,2 miljonit eurot (aastane muutus: +16,0%) ning puhaskasum 7,0 miljonit eurot (-13,8%). 2018. aasta peale kokku ulatus ettevõtte müügitulu 418,0 miljoni euroni (+31,6%) ning puhaskasum 19,3 miljoni euroni (+32,0%). Merko teatel oli 2018 ehitusmahtude osas erandlik aasta, mil ettevõtte müügitulu kasvas kõikides Balti riikides, sealhulgas kahekordistus Lätis. Heade tulemuste põhjal tuligi ettepanek maksta dividendideks välja 17,7 miljonit eurot ehk 1 euro aktsia kohta. Tollase sulgemishinna pealt (9,20 eurot) tegi see dividenditootluseks 10,9%.
Allikas: Nasdaq Baltic. Tutvu MRK1T viimase viie aasta tootlusega siin.
Tallinna Kaubamaja Grupp
Kodumaine jaekaubandusettevõte Tallinna Kaubamaja Grupp TKM1T, mille tuntumad brändid on Kaubamaja ning Selveri toidupoodide kett, on sarnaselt Merkoga esimest korda tabelis nõnda kõrgel kohal. Ka TKM1T aktsia veebruaris tõusis, seda +2,2% võrra. Tõus algas pärast kuu lõpus tulnud dividendiettepanekut ning seega on suurem aktsia kallinemine jäänud juba märtsi. Tänaseks on TKM1T väärtpaber kallinenud veebruari algusega võrreldes 7,3%.
Dividendiettepanek, mis saabus kuu viimastel päevadel, näeb ette maksta aktsionäridele välja 28,9 miljonit eurot, mis teeb aktsia kohta 0,71 eurot. Tollase sulgemishinna (9,02 eurot) põhjal tegi see dividenditootluseks 7,9%. Kes soovib veel TKM1T dividendi saada, peab tähele panema, et dividendiõiguslike aktsionäride nimekiri fikseeritakse 4. aprillil 2019 tööpäeva lõpu seisuga. Seega on dividendi ex-päev 3. aprillil. Dividend makstakse aktsionäridele välja juba 12. aprillil.
Loe lisaks: Mida teada dividendidest
Allikas: Nasdaq Baltic. Tutvu MRK1T viimase viie aasta tootlusega siin.
Tesla
Elektriautode tootja Tesla TSLA aktsia oli veebruari jooksul vahepeal languses, kuid kuu kokkuvõttes kallines aktsia veebruari algusega võrreldes +2,5%. Tesla puhul on tegu ettevõttega, mille käekäik on pidevalt luubi all ja seega on Tesla- või selle asutaja ja juhi Elon Muski teemalisi lugusid meedias peaaegu iga päev näha.
Veebruar polnud sellele reeglile mingi erand. Muude uudiste seas, mis rääkisid näiteks Tesla mullusest müügitulu langusest Hiinas, Model 3 hinnalangetusest 35 000 dollari juurde või Muski vägikaikaveost USA väärtpaberi- ja börsijärelevalvega tippjuhi Twitteri-säutsude üle, tuli kuu jooksul ka teade, et Tesla Model 3 oli eelmisel aastal müüduim elektriauto terves maailmas, edestades oma lähimat konkurenti (Hiina firma BAIC Groupi EC Series auto) poole võrra: kokku müüdi ligi 138 000 Model 3 ning ligi 92 000 EC Series masinat. Sealjuures moodustas kogu üleilmne elektriautode turg mullu 1,26 miljonit autot. Tesla Model S-i müüdi samas ligi 50 000 masinat. Märtsikuu on seni toonud uudise Tesla autode hinnatõusust keskmiselt ligi 3%, mis samas Model 3 ei puuduta.
Allikas: Yahoo Finance. Tutvu TSLA viimase viie aasta tootlusega siin.
NVIDIA
Eelmisel kuul kaubeldavuselt kolmas aktsia ning LHV klientide seas stabiilselt populaarne olnud Nvidia NVDA on hästi tuntud kõigile arvutimänguritele, sest ettevõte tegeleb graafikaprotsessorite (GPU) tootmisega nii arvutitele kui ka autotööstusele. Ettevõtte tuntuim GPU GeForce konkureerib otseselt Advanced Micro Devices’i AMD sarnase tootega Radeon. Graafikaprotsessorite turul sisuliselt vaid kaks tegutsejat ongi, kuid Nvidia käes on viimase seisuga neli viiendikku turust. Lisaks toodab Nvidia veel süsteemikiipe ning on keskendunud ka tehisintelligentsile.
Veebruaris tõusis NVDA aktsia väärtus kuu algusega võrreldes +6,6%. Head uudised tulid investoritele valentinipäeval, mil Nvidia avaldas neljanda kvartali tulemused. Kuigi ettevõtte käive kahanes aastases võrdluses 24% 2,21 miljardi dollarini ning puhaskasum vähenes samas 49% 567 miljoni dollarini, siis aktsiahinda toetas Nvidia käibeprognoos 2020. finantsaasta esimeseks kvartaliks (praegu käimasolev kvartal), mis peaks jääma 2,20 miljardi dollari juurde, samas kui analüütikud olid oodanud vähem ehk käibelangust. Seega ei tohiks tulude vähenemine mängude (needsamad GPU-d) ja andmekeskuste segmentides olla pikaajaline, nagu investorid kuu varem kartsid.
Märts on seni alanud ettevõtte jaoks suure tehinguga: 11. märtsil teatas Nvidia, et ostab USA-Iisraeli kiibitootja Mellanox Technologies 6,9 miljardi dollari eest. Tehing peaks kaasa aitama Nvidia andmekeskuste segmendi tugevdamisele. Tehing vajab nüüd veel regulaatorite heakskiitu.
Allikas: Yahoo Finance. Tutvu NVDA viimase viie aasta tootlusega siin.
Uus tulija: Cronos Group
Cronos Group CRON on Kanada kanepitootja ja –müüja, mille äri ja ka aktsia väärtust on oluliselt edendanud eelmise aasta oktoobris Kanadas tehtud otsus seadustada niinimetatud vabaaja kanepi müük. Kanep on legaalne ka mitmes USA osariigis ning mullu novembris toimunud vahevalimistel hääletasid veel mitme osariigi valijad kanepi seadustamise poolt. Kokku peaks viimase seisu järgi olema meditsiiniline kanep seaduslik 32 USA osariigis ning vabaaja kanepi seadusliku ostmise ja tarvitamise on heaks kiitnud 10 osariiki.
Kanepisektori edenemisele on kaasa aidanud ka suured investeeringud väljastpoolt. Näiteks juba möödunud aasta augustis teatas joogitootja Constellation Brands, mis valmistab Corona õlut, 4 miljardi dollari suurusest investeeringust ettevõttesse Canopy Growth. Kuid Cronos isegi on hiljuti saanud suure investeeringu: detsembris otsustas tubakatootja Altria, mis toodab ka Marlboro sigarette, paigutada Cronosesse 1,8 miljardit USA dollarit, mis teeb firma osaluseks Cronoses 45%. Altrial on ka võimalus järgmise viie aasta jooksul suurendada oma osalust 55%-ni.
Regulatiivse keskkonna muutus, suured investeeringud ning lootus nende jätkumise suhtes ongi kanepitootjate kasvu hoogustanud. Näiteks Cronos Groupi aktsia oli juba veebruari lõpuks kallinenud aasta algusest ligi kaks korda ning sarnane hinnatase on püsinud tänaseni. Veebruaris kasvas CRON aktsia +4,0%. Samas tuleb arvesse võtta, et Cronos toodab hetkel jätkuvat kahjumit ning selle muutumist analüütikud lähiaastatel just ei oota. Ühtlasi on kanepitootmise sektor alles algusjärgus ning nagu alustavates ja kiiresti arenevates sektorites sageli, mis sõltuvad regulatsioonide muutumisest, võivad ettevõtete aktsialiikumised küllaltki heitlikud olla. Lisaks on kanepiaktsiate kallinemise taga tihti tulevikukasvu ja sektori üldise hea käekäigu ootus, mitte juba saavutatud majandustulemused. Seega peaks potentsiaalne investor tegema enda uurimistöö ja võimaliku kanepiinvesteeringu hoolikalt läbi mõtlema.
Allikas: Yahoo Finance. Tutvu CRON tootlusega alates IPO-st siin.
Lisaks nimetatud aktsiatele tehti jaanuaris arvukalt tehinguid ka Tallink Grupi TAL1T (kuine muutus: -6,9%), LHV Groupi LHV1T (+1,4%), Facebooki FB (-2,6%), Siauliu Bankase SAB1L (+1,8%) ning Amazoni AMZN (+0,8%) aktsiatega. Tutvu nende väärtpaberite viimase viie aasta tootlusega siin: TAL1T, LHV1T (alates IPO-st), FB, SAB1L, AMZN.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Tweet