Mida on ostnud-müünud Dalio, Buffett ja teised? - Artiklid - Uudised - LHV finantsportaal

Mida on ostnud-müünud Dalio, Buffett ja teised?

Gert Siniloo

01.03.2019 08:50

Ray Dalio, pildil kõige paremal. Foto: Nelli Janson

Veebruari keskel avaldasid USA juhtivad riskifondid ja investeerimisfirmad, mille eesotsas on teada-tuntud investorid, aruanded tehingutest, mida tehti 2018. aasta viimases kvartalis. Vaatame üle, mis väärtpaberid mõlkusid Warren Buffetti, Ray Dalio, Carl Icahni ja teiste meeltes, ning uurime, kas fondijuhtide mõtlemises oli ka sarnasusi.

Kuidas me seda teame? USA-s on pankadel ning investeerimisfondidel (keda nimetatakse ka institutsionaalseteks investoriteks) kohustus esitada väärtpaberi- ja börsijärelevalvele (SEC) igas kvartalis aruanne 13F, kus on ära toodud ülevaade investori kõigist positsioonidest ning nendega seotud tehingutest, mis mõne fondi puhul võib ulatuda sadadesse. Kohustus on raporteerida ainult USA väärtpabereid ning neidki pikkade positsioonide puhul, seega lühikeseks müüdud aktsiaid need aruanded ei sisalda.

Samas tuleb teada, et kuna investoritel on kohustus aruanded avaldada 45 päeva jooksul pärast kvartali lõppu (ning üldjuhul ei kiirustata nende avaldamisega varem), siis ei peegelda kvartalilõpu seisuga kirja pandud info enam investeerimisfondi või –firma viimast seisu. Siiski pakuvad 13F-aruanded väga hea võimaluse fondide – sealhulgas tuntud ja maailma edukamate investeerimisgurude – tegemistesse sisse vaadata. Kui lisaks analüüsida tuntud investorite valitud aktsiate liikumist, võib saada väga hea aimduse, kuidas professionaalsed investorid mõtlevad, mida nad silmas peavad ning kus näevad potentsiaali tulevaseks kasvuks.

Keda analüüsime? Oleme välja valinud viis väga tuntud ja jälgitud investorit ning nende juhitud fondid või investeerimisfirmad. Nagu analüüs näitab, on meie valitud investorid oma tegemistes ka küllaltki erinevad, mis annab hea võimaluse neid omavahel võrrelda.

Appaloosa ja David Tepper. Appaloosa fondi asutajat ja juhti David Tepperit on mõnel pool nimetatud oma põlvkonna kõige edukamaks fondijuhiks (ehkki paljudel analüütikutel on kindlasti teistsugune arvamus). Tepperi isikliku varanduse suuruseks hinnatakse 11,6 miljardit dollarit.

Berkshire Hathaway ja Warren Buffett. Valdusfirma Berkshire Hathaway tegevjuht Warren Buffett on vahest tuntuim investor ka neile, kes investeerimisest midagi ei tea. „Omaha oraakli“ hüüdnime kandev Buffett on sage külaline jutusaadetes ning annab meediale tihti intervjuusid. Omamoodi legendaarseks on kujunenud tema iga-aastane kiri Berkshire’i aktsionäridele, kus ta firma tegemised ja enda vaated kokku võtab (viimane kiri avaldati sel nädalal; kokkuvõtet loe siit). Buffett, kes ostis oma esimese aktsia 11-aastaselt, on tänaseks rikkuselt kolmas inimene maailmas ning väärt 83,3 miljardit dollarit (millest lõviosa on ta lubanud heategevuseks ära anda).

Bridgewater ja Ray Dalio. Bridgewater Associates on maailma suurim riskifondide firma, mis haldab kokku 160 miljardit dollarit. Selle asutaja Ray Dalio alustas nagu Buffett investeerimisega juba poisieas ning lõi Bridgewateri 1975. aastal, mille aktiivsest juhtimisest on ta nüüdseks taandunud. 2017. aastal avaldas Dalio enda elutöö kokku võtva raamatu „Põhimõtted“, mis on eelmisest aastast saadaval ka eesti keeles. Dalio isikliku varanduse suuruseks on hinnatud 18,4 miljardit dollarit.

Carl Icahn. Valdusettevõtet Icahn Enterprises omav Carl Icahn, keda peetakse samuti üheks edukamaks investoriks läbi aegade, on endale teeninud maine aktivist-investori ja suurfirmade taltsutajana. Tema tegevus on keskendunud erinevate suurfirmade ülevõtmisele ning ettevõtete juhtkondade sundimisele tegutseda kasumlikult, kuid ühtlasi on ta võidelnud aktsionäride õiguste eest. Icahni isiklik väärtus küündib 17,8 miljardi dollarini.

Third Point ja Daniel Loeb. Teistest märksa vähem tuntud, kuid siiski palju jälgitud on 18 miljardit dollarit haldava riskifondi Third Point asutaja Daniel Loeb. Nagu Icahn on ka Loeb tuntud aktivist-investorina, kes vahel ettevõtete juhtkondi teravalt kritiseerib ning nende juhtimises muutust püüab saavutada. Selles tegevuses on Loebi sageli ka edu saatnud. Tema isikliku varanduse suuruseks on hinnatud 2,8 miljardit dollarit.

Mis analüüsist selgub? Nagu juuresolevast tabelist näha, võib esimese hooga öelda, et viis fondi ja investorit on oma investeeringute fookuses üpris erinevad. Fondide ja firmade suuremad positsioonid on kõik erinevad ning see kajastub ka tehtud tehingutes. See annab märku fondijuhtide erinevatest strateegiatest: näiteks Bridgewateril on kõik suuremad positsioonid olnud börsil kaubeldavates fondides (ETF-id) juba mõnda aega. Carl Icahni suurim positsioon on aga valdusfirmas Icahn Enterprises, mille kaudu kuuluvad investorile osalused erinevates sektorites, nagu näiteks autotööstuses, kasiinodes, toidupakendamise äris ning kinnisvaras.

Appaloosa suuremad positsioonid on tehnoloogiasektoris: Micron Technology MU tegeleb erinevate mälukiipide ning pooljuhtseadmete tootmisega, mida kasutatakse arvutites, telefonides ja muudes seadmetes; Facebook FB on hästi tuntud sotsiaalmeediaplatvorm; Altaba AABA on investeerimisfirma, mis moodustati pärast 2017. aastal toimunud Yahoo äritegevuse müüki Verizonile, ning sel on osalus näiteks Hiina e-kaubandus-ja tehnoloogiaettevõttes Alibaba. Kuna tehnoloogiasektori jaoks oli kolmas kvartal kaubanduspingete ja vähenenud nõudluse tõttu raske (MU langes kvartaliga -29,7%, FB -19,3%), kahanesid tublisti ka Appaloosa positsioonide väärtused. Fond väljus muuseas täielikult Alibabast ning ka ettevõttest LAM Research, mis tegeleb pooljuhtide tootmiseks vajalike vahendite disaini ja tootmise ning teenusepakkumisega. Peale selle likvideeriti positsioon kodulaenude pakkujas WMIH Corp. (mille uus nimi on Mr. Cooper Group).

Uued ja lisatud positsioonid olid valdavalt energiasektoris (Alerian MLP on fond, mis jälgib USA energiataristu ettevõtete indeksit; PG&E on Californias enam kui 16 miljonile tarbijale maagaasi ja elektrit pakkuv kommunaalettevõte, mis teatas aga jaanuari lõpus enda reorganiseerimisest California metsatulekahjude tagajärjel, ning Vistra Energy pakub energiateenuseid jaetarbijaile Texases). Appaloosa vähendas positsioone finants- (Bank of America on USA suuruselt teine pank) ning ka tööstussektoris (Kennametal toodab erinevaid tööriistu ja materjale).

Seevastu Berkshire suurendas ja lisas investeeringuid just nimelt finants- ning tehnoloogiasektoris. Näiteks StoneCo Ltd. on Brasiilia finantstehnoloogiaettevõte (fintech), mis pakub erinevaid makselahendusi; Red Hat on aga tarkvarafirma, mis pakub vabavaralahendusi, ning mullu oktoobri lõpus ehk neljanda kvartali jooksul teatas IBM oma kavatsusest Red Hat 34 miljardi dollariga ära osta. Peale nende ettevõtete suurendas Berkshire positsioone kindlustusfirmas The Travelers Companies ning USA suurimas pangas JP Morgan Chase. Täielikult müüs Buffetti firma oma osaluse maha tarkvaraettevõttes Oracle, mille aktsia kaotas kvartali jooksul oma väärtusest -14,3%.

Tehnoloogia- ja energiasektori ettevõtted on esiplaanil ka Bridgewateri tehingute hulgas. Näiteks lisas fond oma portfelli kaevandusettevõtte Freeport-McMoRani, mis on maailma suurim molübdeeni- ning suuruselt teine vasetootja ja mis müüb suure osa toodangust energiafirmadele. Ettevõtte aktsia kahanes kvartaliga -24,4%. Lisaks suurendas Bridgewater maagaasi- ja naftatootja EQT Co. ning kütusetootja Valero Energy positsioone. Tööstusettevõtetele tehnoloogiatooteid valmistavas firmas TE Connectivity, mille aktsia kaotas kvartaliga -12,4% oma väärtusest, jättis Bridgewater endale alles tunduvalt väiksema positsiooni. Suurima ostu tegi Bridgewater moekaupade jaemüüjasse L Brands (tuntuim bränd Victoria’s Secret), mille väärtpaber kahanes kvartali jooksul -13,5%.

Carl Icahni olulisimad tehingud puudutasid tehnoloogiat ja töötlevat tööstust. Viimases võttis aktivist-investor sisse positsiooni autoosade tootjas Tenneco Inc., mille aktsia väärtus vähenes viimases kvartalis -34,3%. Icahn müüs täielikult maha positsiooni Delli tütarfirmas VMware’is, mis tegeleb pilvetarkvara arendamise ja teenuste pakkumisega. Samas Delli enda aktsiaid ostis Icahn kvartali jooksul tublisti juurde. Positsiooni suurendas investor ka Texase nafta- ja gaasitootjas Diamondback Energy ning majapidamistarbeid tootvas firmas Newell Brands.

Teistest eristus oma tehingute poolest mõnevõrra Third Point, mille ainuke uus tulija portfellis oli tervishoiuettevõte Cigna, mis pakub erinevat liiki tervisekindlustustooteid ning haldab ravikeskusi. Cigna aktsia kahanes kvartaliga -10,0%. Third Point väljus lennukimootorite ja muude lennuseadmete tootjast United Technologies, mis teatas novembris plaanist eralduda kolmeks erinevaks ettevõtteks: United Technologies (lennuseadmed), Otis (liftid) ning Carrier (õhukonditsioneerid). Oluliselt kasvatas fond enda osalust pilvetarkvaraettevõttes Salesforce, kuid vähendas jõuliselt tööstusettevõttes Dover Corp. Täielikult väljuti ka Microsoftist.

Kokkuvõte. Aasta viimases kvartalis olid valitud investeerimisfondide- ja firmade fookused suuremalt jaolt tehnoloogia-, energia- ning ka finantssektoris, kuigi fondide suuremad positsioonid olid küllaltki erinevad. Kõik investorid, välja arvatud Third Point, kas suurendasid positsioone või võtsid uusi energiasektoris ning mitu neist tegi seda ka tehnoloogiasektoris, samas kui näiteks Third Point ja Berkshire tegid selles sektoris mõned oma suuremad müügitehingud. Võib öelda, et teistest eristuski mõneti Third Point, mille suurim positsioon on tervishoiusektoris, kus osteti ka ühes ettevõttes uus osalus.

Suuremad positsioonid on võetud väärtpaberite turuväärtuse järgi, numbrid sulgudes tähistavad positsiooni aktsiate arvu muutust. TOP3 uued on reastatud ostetud koguse järgi. TOP3 müüdud on reastatud müüdud koguse järgi. TOP3 lisatud ja TOP3 vähendatud on reastatud aktsiate arvu muutuse alusel. Kõigil sulgudega ridadel on sulgudes positsiooni aktsiate arvu muutus. Allikad: nasdaq.com, Holdings Channel

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.
Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.




Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon